16 Gusht 2022

Zvogëlohet shitja e automobilave të rinj në Britani të Madhe

Londër, 7 shtator - Shitja e automobilave të rinj në Britani të Madhe u zvogëlua për 17,5 për qind në gusht në krahasim me muajin e njëjtë të vitit të kaluar, pasi që programi qeveritar për zëvendësimin e automjeteve të lehta të vjetëruara ishte suspenduar, tregojnë të dhënat zyrtare.

Shitja e automobilave të rinj të ri në vend zvogëlohet muajin e dytë me radhë qëkur në korrik shënuan rënie për 13 për qind, publikuan nga Shoqata e Prodhuesve të Automobilave dhe Tregtarëve (SMMT).

Programi për zëvendësimin e automjeteve të vjetra, me të cilin u ndaheshin subvencione qytetarëve britanikë të cilët duan t’i zëvendësojnë automjetet e tyre dhjetëvjeçare, u suspendua para pesë muajve.

“Regjistrimi i automjeteve të reja të lehta në gusht u zvogëlua për 17,5 për qind të 55.305 automjete, ndërsa shitja deri në fund të vitit do të mbeten relativisht të ulta”, tha Poll Everit, drejtor i SMMT-së.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)