28 Tetor 2021

Zona Ekonomike në Budrikë pritet të jetë funksionale në pranverë

Viti, 15 dhjetor - Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, ka vizituar Zonën Ekonomike në Budrikë të Vitisë, ku ka parë nga afër punimet që po bëhen në finalizimin e këtij projekti të rëndësishëm ekonomik për këtë rajon.

Ai tha se punimet janë në fazën përfundimtare dhe pritet të jetë funksionale për bizneset e Vitisë dhe rrethinës në pranverën e vitit të ardhshëm.

“Ne synojmë që vitin e ardhshëm të shpallim procedura të reja për aneks të kësaj zone, ku edhe kryetari është zotuar që procedurat e kërkuara me ligj përmes asamblesë komunale të përfundojnë në pranverën e hershme.

''Kjo zonë që është në fazën përfundimtare pritet të akomodohen rreth 40 biznese. Vlera e gjithë këtij projekti është 1.8 milionë euro. Presim që të jetë një zonë me interes jo vetëm për komunën e Vitisë…''

''Mendoj se kështu po krijojmë një hapësirë të mirë për bizneset e kësaj ane. Do të ketë investitorë që do të sjellin kapitalin e tyre edhe nga jashtë. Këto biznese do të ndikojnë drejtpërdrejt për zhvillimin ekonomik të vendit tonë. Po ashtu në vitin e ardhshëm synojmë edhe dy zona të tjera”, theksoi Krasniqi.

Ministri Krasniqi ritheksoi edhe njëherë se MTI synon krijimin e kushteve më të mira për bizneset dhe për zhvillimin ekonomik në vend.

Ndërsa, kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti tha se presin që vitin e ardhshëm të jetë funksionale Zona Ekonomike me kompani që do të krijojnë vende të reja të punës, të hyra financiare dhe zhvillim ekonomik për tërë regjionin.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Tetor 2021

- Fillon administrimi i vaksinës kundër gripit sezonal. (Salla 1 Tetori nga ora 08:00 deri në ora 19:00)

- Kryeministri Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, mbajnë konferencë për media, në lidhje me operacionalizimin e masës 2.1-Subvencionimi i Kredive Investive - dhe masës 2.4 - Mbështetje e eksportit- të Pakos së Ringjalljes Ekonomike. (Ndërtesa e Qeverisë (Salla P38), ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava do ta pres një delegacioni të lartë nga Mbretëria e Arabisë Saudite, i kryesuar nga Shkëlqesia e Tij, Dr. Abdul-Latif bin Abdul-Aziz Al Shejkh, Ministër i Çështjeve Fetare në Mbretërinë e Arabisë Saudite. (Selia e Kryesisë së BIK-ut, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të raundit të parë të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave. (Ndërtesa e KQZ-së, Kati 4, ora 10:00)

- Kolegji AAB organizon mbledhjen Komemorative me rastin e kalimit në amshim të Burbuqe Berisha. (Teatri AAB “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB, ora 10:00)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguro Qendren e re e të Moshuarve në lagjen Ulpianë. (Rr. Imzot Nikë Prelaj, E30, Ulpianë mbrapa pompës Exfis, ora 11:00)

- Punëtorët e Ferronikelit protestojnë para Qeverisë së Kosovës. (Objekti i Qeverisë, ora 11:30)

- Mbahen homazhet për të ndjerën Burbuqe Berisha. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 12:00)

- Kryeministri Kurti dhe Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati vizitojnë Administratën Tatimore të Kosovës. (ATK, kati I, ora 13:30)

- Hapet edicioni i 12 i Festivalit të Filmit të Shkurtër "Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje!, prof. dr. Mytaher Haskuka, do të mbajë konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes në Prizren, ora 16:00)