14 Gusht 2022

Yıldız: rritja çmimeve te naftës spekulative

Ankara, 5 mars - Ministri i Energjetikës dhe Burimeve Natyrore të Turqisë, Taner Yıldız ka deklaruar se prodhimi i ditor i naftës nga ana e Libisë është 1 milion e 600 mijë fuçi, dhe se kjo sasi nuk përbën as 10 për qind të naftës që konsumohet.

“Pavarësisht kësaj, çmimet e naftës janë në rritje, kjo rrjedh tërësisht nga spekulimet. Rritja e çmimeve dëmton si prodhuesin ashtu edhe konsumatorin e naftës”.

Ndërsa pyetjes për linjën Samsun-Xhejhan, Ministri i Energjetikës dhe Burimeve Natyrore u përgjigj me këto fjalë:

“Ne mbështesim çdo projekt që bën “bypass” Ngushticat prandaj dëshirojmë ndërtimin e kësaj linje. Pasi negociatave brenda për brenda të sektorit privat, do të bëhet përsëri një vlerësim.\"

\"Në fund të negociatave do të shohim se çfarë rruge do të ndjekim. Themelore është që çdo partner të sillet sipas potencialit të vet, ata që zotrojnë naftë, këtë potencial, ta pasqyrojnë në këtë projekt”, tha Yıldız.

Ministri Yıldız bëri të ditur se presin edhe 10 milion ton naftë nga Kazakistani dhe shtoi “Përveç partneritetit rus, turk dhe italjan, nuk ka tjetër partneritet. Nëse ka një ofertë tjetër të tillë, sigurisht që mund të vlerësohet”. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)