26 Shtator 2022

Wall Street mbyllet i kontraktuar

New York, 9 mars - Aksionet teknologjike e shtynë indeksin Nasdaq më lart, në një ditë deri diku të palëvizshme për stoqet amerikane. Tregjet i udhëhoqi prodhuesi i Blackberry-t, Research in Motion, si dhe kompania Cisco Systems.

Kjo e fundit kapi majën 21-mujore, pasi JPMorgan Chase ia rekomandoi këtë stok investitorëve, vetëm një ditë para se kompania të njoftojë për nxjerrjen e teknologjive të reja. Humori në tregje mori hov edhe nga marrëveshja e AIG-së për t’i shitur njësinë Alico të sigurimeve të jetës kompanisë MetLife për 15,5 miliard dollarë në para dhe aksione.

Vetë MetLife u rrit 5,1 përqind në tregje, ndërsa AIG fitoi 3,6 përqind.

Indeksi mesatar industrial ra 0,13 përqind, indeksi SP500 mbeti pothuaj i pandryshuar me një rënie prej 0,02 përqind, ndërsa indeksi i përbërë Nasdaq u rrit 0,25 përqind, duke e mbyllur në majën më të lartë për 18 muaj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)