28 Nëntor 2021

Wall street hapet në territor pozitiv

New York, 29 mars - Wall Street është hapur në territor pozitiv në ditën e parë të punës për këtë javë i ndikuar nga disa të dhëna ekonomike, ndërsa shumica e bursave europiane janë kthyer në territor negativ.

Indeksi i shpenzimeve të konsumatorit është rritur me 0,3% në muajin shkurt konform edhe parashikimeve të analistëve. Ky është muaji i pestë me radhë që ky indeks shënon rritje.

 

Ndërsa të ardhurat personale kanë mbetur të pandryshuara në krahasim me janarin, ndërsa tregu parashikonte një rritje të lehtë prej 0,1%. Gjithashtu më vonë gjatë ditës do të publikohen edhe të dhënat mbi punësimin për javën e kaluar.

Përsa i përket vlerave që mund të jenë në fokus të investitorëve, aksionet e konstruktorit të automjeteve FORD, shënuan një rritje prej 1,5%, para hapjes së Wall Street, pas akordit që Ford arriti me kompaninë kineze Zhejiang Geely Holding mbi blerjen e aksioneve të Volvos. Ford deklaroi se traksaksioni kushtoi 1,8 milliard dollarë ndërsa do të përfundohet në tremujorin e tretë të këtij viti.

Thesari amerikan ka zgjedhur bankën Morgan Stanley si këshilluese për të shitur 25% të kapitalit që shteti amerikan zotëron te CitiGroup. Në mbyllje të bursës ditën e premte një aksion i Citigroup, vlente 4,31 dollarë, ndërsa një aksion i Morgan Stanley 28,85 dollarë.

Ndërkohë kompania BEST BUY, e specializuar në shitjet online deklaroi se në maj do të hapë revistën e parë në Britaninë e Madhe, pak më vone se ç’ishte parashikuar më parë. Para hapjes së Wall Street një aksion i Best Buy vlente 43,16 dollarë.
Ndërkaq shumica e bursave europiane janë kthyer në territor negativ, gjatë tregtisë së pasdites, ndërsa bankat kanë humbur sërisht fitimet e paraditës.

Disa momente më parë indeksi Paneuropian FTSEurofirst 300 shënonte një rënie prej 0,2%, ndërsa është në tendencë rritje për shkak të çmimeve në rritje të metaleve dhe mineraleve. Ndërsa kompanitë e naftës kanë shënuar fitime modeste, pas humbjeve të sesionit të kaluar. BP, Royal Dutch Shell, BG, Total dhe ENI kanë fituar nga 0.3 deri në 1.2% të vlerës. Sektori bankar me Barclays, HSBC, Societe Generale, BNP Paribas dhe Deutsche Bank ranë nga 0.3 deri në 0.8%. Kompanitë minerare si Anglo American, Kazakmys, BHP Billiton, Xstrata dhe Rio Tinto u rritën nga 0.6 deri në 1%.

/Scan TV/

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)