27 Shtator 2022

Wall Street, Aksionet e bankave nivelin më të lartë në 16 muaj

SHBA, 12 mars - Aksionet bankare dhe ato teknologjike e ngritën të mërkurën Uoll Stritin, me shpresën se rigjallërimi i kërkesës për biznes do të shtojë fitimet korporative.

Aksionet e bankave fituan pikë dhe u ngritën në nivelin e tyre më të lartë në 16 muaj, mes basteve se ekonomia në përmirësim do ta ushqejë kërkesën për huamarrje.

Inventarët e shitjeve me shumicë ranë papritur për muajin janar dhe shitjet kapën majën në më tepër se një vit.

Aksionet e prodhuesit të çipeve Intel fituan 1,2 përqind, ndërsa indeksi i gjysmëpërçuesve PHLX u rrit 2,2 përqind. Aksionet industriale u renditën mes fituesve më të mirë, me Boeing që u rrit 3,3 përqind.

Indeksi mesatar industrial Dow Jones u rrit 0,03 përqind, indeksi SP500 u rrit 0,45 përqind, dhe indeksi i përbërë Nasdaq u rrit 0,78 përqind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)