23 Tetor 2021

Vlera e Bitcoin-it shkon në mbi 50 mijë dollarë

New York, 17 shkurt - Pas një jave në të cilën Bitcoin u ngjit në lartësi të reja, vlera e kësaj kriptovalute mëngjesin e sotëm tejkaloi kufirin prej 50 mijë dollarëve.

Bitcoin shënoi rritje, ndërsa gjithnjë e më shumë kompani aludojnë se monedha digjitale e paqëndrueshme përfundimisht mund të pranohet gjerësisht si një mjet për pagesën e mallrave dhe shërbimeve. Bitcoin përgjithësisht perceptohet si një stok me vlerë, si ari, me shumë pak hapësirë ​​për t'u shpenzuar.

Të hënën e kaluar, kompania e automjeteve elektrike "Tesla" njoftoi blerjen e 1.5 miliard dollarëve në Bitcoin si pjesë e një strategjie të re investimi dhe se së shpejti do ta pranonte atë si një formë pagese për makinat e saj.

Mbetet e paqartë se sa kompani të mëdha do të ndjekin shembullin e Tesla-s. Analistët parashikojnë një zhvillim të ngadaltë drejt përdorimit të gjerë të Bitcoin-it për të paguar mallra dhe shërbime.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021 - Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me ministrin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku do të vizitojnë Kinemanë e parë të Prizrenit, ku ka filluar projekti i restaurimit të kësaj ndërtese. (Objekti i kinemasë së vjetër të Prizrenit në afërsi të zyreve të shoqatës Esnaf, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)