11 Gusht 2022

Vazhdon rritja e çmimit të derivateve të naftës

Prishtinë, 1 mars - Çmimi i naftës në tregun e Kosovës vazhdon të rritet çdo ditë e me shumë, si reagim ndaj zhvillimeve në bursat ndërkombëtare.

Në disa pika të shitjes së derivateve te naftes në Kosovë, çmimet e naftes varijojn nga 1.18 euro deri 1.22 euro ndersa benzina po i afrohet çmimit prej 1.20 euro për litër.

Edhe nafta ka pësuar rritje dhe do të vijojë derisa nga bursa lajmet të mos jenë më negative mbi tarifat.

Çmimi i naftës në tregjet e huaja e ka kapërcyer nivelin e 120 dollarë për fuci.

Duket se trazirat në Lindjen e Mesme dhe në vendet arabe po ndikojnë për keq në ecurinë e çmimeve.

Specialistët theksojnë që nëse revoltat përhapen në mënyrë masive edhe në Algjeri, një tjetër vend prodhues i naftës, atëherë çmimi i një fuçie naftë mund të shkojë deri në 220 dollarë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 gusht 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 8:30)

- Kuvendi nëpërmjet Grupit të Deputetëve të Rinj shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. (Salla plenare, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimet B2B në kuadër të aktiviteteve të Muajit të Mërgimtarëve. (Restaurant Ura e Shenjtë, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut – Kosovë ((YIHR KS) shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë me një aksion rrugor me slloganin “Kur bohet mirë?!” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, mban konferencë për medie në lidhje me rastin e vdekjes së aktivistit të VV-së, Astrit Dehari. (Zyrat e Tomë Gashit, mbi Kino ABC, ora 12:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime organizon Festivalin e Rinisë për nder të Ditës së Rinisë. (Lagjja Taukbashqe, ora 18:00)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet panel diskutimi me deputetët e rinjë të Kuvendit të Kosovës lidhur me rolin dhe rëndesin e të rinjëve në politikë. (Akademia për Siguri Publike të Kosovës, ora 19:30)