18 Gusht 2022

Ulet prodhimi i naftës në Libi

Tripoli, 12 mars - Eksporti i naftës nga Libia është ulur ndjeshëm dhe javën e kaluar Libia ka shitur më pak se 500 mijë fuçi nafte në ditë.

Sipas një raporti të agjencisë ndërkomëtare të energjisë, ulja e prodhimit të naftës në këtë vend ka ardhur si rezultat i dëmtimeve të pësuara nga bombardimet në qytetin Ras Lanof dhe Al Seidar.

Drejtori i kompanisë kombëtare të naftës në Libi z. Shokri Kanem thotë se prodhimi  naftës në Libi është ulur me 2/3 dhe aktualisht në këtë vend prodhohet 500 mijë fuçi nafte në ditë 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)