28 Nëntor 2021

Tregu i brendshëm BE-së vital për marrëveshje tregtare

Prishtinë, 27 prill - Dialogu i procesit të Stabilizim-Asociimit vazhdoi sot me një mbledhje midis autoriteteve kosovare dhe Komisionit Evropian. Pjesëmarrësit diskutuan çështjet që paraqesin bazat e bashkëpunimit evropian- tregun e brendshëm, konkretisht, qarkullimin e lirë të mallrave, të drejtat e pronës intelektuale, prokurimin publik, qarkullimin e kapitalit dhe shërbimeve financiare. 


Pjesëmarrësit shqyrtuar progresin në kornizën ligjore dhe kapacitetet administrative dhe zbatimin e prioriteteve të Partneritetit evropian.
Autoritetet kosovare prezantuan zhvillimet e fundit. Zyrtarët e Komisionet Evropian ofruan vlerësim të hollësishëm teknik dhe këshilla. Kosova shprehu përkushtimin e saj për t’u ballafaquar me sfidat e gjetura, për të përmirësuar kapacitetet administrative dhe për të zbatuar rekomandimet relevante të Partneritetit Evropian.


Komisioni Evropian ftoi autoritetet kosovare që t’i kushtojnë vëmendje të veçantë reformës së nevojshme të sistemit të prokurimit publik, po ashtu në aspektin e Raportit të progresit.


Përveç kontributit të drejtëpërdrejtë në Raportin e progresit të Komisionit Evropian, çështjet e tregut të brendshëm janë të rëndësishme po ashtu lidhur me perspektivën e arritjes së një marrëveshjeje eventuale tregtare në të ardhmen midis Kosovës dhe BE-së.


Mbledhja u përgatit dhe u bashkëkryesua nga Ministria e Integrimeve Evropiane dhe Drejtorati i Përgjithshëm për Zgjerim i Komisionit Evropian. Ministria e Tregtisë dhe Industrisë dhe Ministria e Ekonomisë dhe Financave, si dhe Banka Qendrore bënë prezantime lidhur me çështjet e nënvizuara më sipër.


Dialogu i PSA-së u fut në përdorim nga Komisioni Evropian në vjeshtë 2009 si një avancim i Mekanizmit Përcjellës i Procesit të Stabilizim-Asociimit më herët. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)