24 Maj 2022

Tregu i automobilave në Bullgari do të shënoj 50 % deri në 2014

Sofje, 24 shtator - Shitjet e automobilave në Bullgari do të shënojnë 50% rritje deri në vitin 2014. Këtë e tregojnë prognozat në raportin e agjencisë Business Monitor International (BMI), me seli në Londër.

 

Sipas analizatorëve ulja e shitjeve tek ne gjatë muajve të parë të vitit 2010 do të kompensohet gjatë gjysmës së dytë të vitit.

Nga agjencia regjistrojnë se ekonomia bullgare po rimëkëmbet, kurse një rol të rëndësishëm në stabilizimin e tregut të automobilave do të luajë investimi i madh i kompanisë kineze Great Wall Motors në një uzinë për prodhim të automobilave. Si duket tregu i automobilave në Bullgari sipas ekspertëve bullgarë?

Ulja e shitjeve në tregun e automobilave tek ne arriti afro 70% në krahasim me fundin e vitit 2008. Ndërsa para dy vjetëve shiteshin 4500 automobila në muaj, gjatë muajve të fundit shiten mezi 1500. Shumë tregtarë në vend bënë investime të mëdha për të ndërtuar qendra dhe komplekse, të cilat t’u përgjigjen kërkesave të prodhuesve të automobilave përkatës.

Ata morën dhe kredi të mëdha, sepse atëherë prognozat ishin për një rritje të vazhdueshme të tregut. Mirëpo shitjet ulën me 70% për dy vjet dhe një pjese e madhe e tregtarëve tani janë në një situatë afër falimentimit. Po vërehet një stabilizim dhe shitjet po bëhen të qëndrueshme – afro 1500 automobila në muaj. Gjithnjë e më shumë firma rinovojnë asortimentin, duke blerë 80-100 automobila të rinj.

Tregtarët tërheqin klientët me oferta të mira, me zbritje të çmimeve mbi 15% dhe dhurata në formën e pajisjeve. Për koment mbi këtë temë kërkuam Svetoslav Tomovin, menaxher për analizën e tregut dhe planifikimin në një nga kompanitë prijëse për shitje të automobilave tek ne.

Në studimin e BMI-së thuhet se gjatë viteve të ardhshme kërkimi do të rritet me 50% në krahasim me vitin 2009. A koincidojnë prognozat e tyre me parashikimet tuaja?

“Aktualisht asnjë ekonomist nuk mund të angazhohet me prognoza afatgjata – thotë Svetoslav Tomov. – Dihet se tregu i automobilave të rinj është lidhur drejtpërdrejt me situatën ekonomike në vend. Kurse tani tregu është pasiv. Presim që në të ardhmen ai të aktivizohet, por kur pikërisht do të ndodhë kjo, është e vështirë të parashikohet. Prognozat afatshkurtra janë që vitin tjetër tregu të rritet me jo më shumë se 10%.”

Ku pozicionohet Bullgaria në kuadër të BE-së?

“Në vendet e ndryshme kriza shfaqet me një karakter të ndryshëm – vazhdon Svetoslav Tomov. – Në shumë shtete kishte ndihmë nga qeveria si subvencione, talone, programe për kthim të automobilave të vjetër kundrejt një automobili të ri. Kjo u bë në vendet, ku ka prodhim automobilash. Në këtë sfond tregu bullgar është mjaft i vogël. Në vende të tjera ka proteksione për shitjen e automobilave të rinj. Tek ne lobi i shitësve të automobilave të vjetër është shumë i fortë.”

Tregu i automobilave të vjetër tejkalon shitjen e makinave të reja. Ekspertët regjistrojnë 20% rritje të shitjes së automobilave të vjetër gjatë muajve të fundit.

“Tregu i automobilave të vjetër tek ne gjithmonë ka qenë më i fortë se ai i automobilave të rinj – komenton Tomovi. – Ky fakt ka shpjegim. Të ardhurat e popullsisë së Bullgarisë janë shumë më të ulëta se sa në BE, kështu që zgjedhja është e qartë.”

Çfarë janë tendencat në tregun e automobilave, si do të zhvillohet në të ardhmen?

“Madje të ketë tendencë të blihen më shumë automobila të rinj, ajo do të shprehet në një përqindje të vogël” – është kategorik eksperti.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 maj 2022

- Instituti Demokratik i Kosovës mbanë diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një Dialog që nuk po lëvizë!” një diskutim i përbashkët i përfaqësuesve të shoqërisë civile me pjesëmarrës nga politika, mediat dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, shqyrton raportin vjetor financiar të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2021, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale të Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- OJQ "Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi - Inject" organizon konferencën përmbyllëse  të Projektit me titull “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, diskuton për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, pret në takim Christopher Hyland, kontribues në Pavarësinë e Kosovës në SHBA-të dhe në prezantimin e shtetit tonë te ish-presidenti amerikan Bill Clinton. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet edicioni i 21-të të panairit ndërkombëtar EXPOKOS, që i dedikohet bizneseve të sektorëve të: Ndërtimit, Energjisë, Makinerisë dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes. Merr pjesë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. (Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i pestë i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Hotel Grand, salla e Kuqe, ora 11:00)

- Drejtoria e Mirëqenies Sociale, në kuadër të “Fushatës vetëdijesuese për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge” organizon një kampanjë me moton “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge” me qëllim të përçimit të mesazhit se dhënia e lëmoshës cenon dhe dëmton jetën e fëmijëve në situatë rruge. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosplotësimin e kërkesave të tyre për Ligjin për Lotarinë e Kosovës dhe pagat për këta punëtorë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike mban mbledhje. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon debatin e parë mbi politika nën temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re në Prishtinë, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Drita mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Llapi mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 15:00)

 Fondacioni Lumbardhi hapë sezonin e programeve që kremtojnë 70-vjetorin e kinemasë me promovimin e librit “Lumbardhi: një histori episodike” dhe fillimin e programit të filmit LXX në ekran të madh. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:00)