28 Tetor 2021

Tregu i automjeteve në BE shënon rritje për 218 për qind

Bruksel, 20 maj - Shoqata Evropiane e Prodhuesve të Automjeteve (ACEA) ka bërë te ditur se tregu i automjeteve të pasagjerëve në Bashkimin Evropian shënoi rritje me 218.6 për qind në prill krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar.

Pavarësisht kësaj rritjeje të madhe të përqindjes, vëllimi i shitjeve të muajit të kaluar ishte pothuajse 300 mijë njësi më i ulët se ai i regjistruar në prill 2019, thuhet në deklaratën ACEA-s.

Regjistrimet e automjeteve në të gjithë bllokun me 27 anëtarë ishin në 862.226 muajin e kaluar, duke shënuar fitime dyshifrore ose treshifrore në rajonin e BE-së.

Të 27 tregjet e BE-së shënuan të paktën rritje dyshifrore muajin e kaluar ndërsa Italia regjistroi rritjen më të madhe (3,276.8 për qind) e ndjekur nga Irlanda (1,988.6 për qind) dhe Spanja (1,787.9 për qind).

Tregjet e tjera kryesore si Franca dhe Gjermania gjithashtu treguan rritje prej 568.8 për qind, përkatësisht 90 për qind, në bazë vjetore në prill.

Për periudhën janar-prill, kërkesa e BE-së për automjete pasagjerësh u rrit me 24.4 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe arriti në 3.4 milionë.

BE-ja është tregu kryesor i eksportit të automjeteve për Turqinë, ku operojnë prodhuesit e njohur ndërkombëtarë të automjeteve si Ford, Honda, Hyundai, Mercedes, Renault dhe Toyota.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Tetor 2021

- Fillon administrimi i vaksinës kundër gripit sezonal. (Salla 1 Tetori nga ora 08:00 deri në ora 19:00)

- Kryeministri Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, mbajnë konferencë për media, në lidhje me operacionalizimin e masës 2.1-Subvencionimi i Kredive Investive - dhe masës 2.4 - Mbështetje e eksportit- të Pakos së Ringjalljes Ekonomike. (Ndërtesa e Qeverisë (Salla P38), ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava do ta pres një delegacioni të lartë nga Mbretëria e Arabisë Saudite, i kryesuar nga Shkëlqesia e Tij, Dr. Abdul-Latif bin Abdul-Aziz Al Shejkh, Ministër i Çështjeve Fetare në Mbretërinë e Arabisë Saudite. (Selia e Kryesisë së BIK-ut, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të raundit të parë të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave. (Ndërtesa e KQZ-së, Kati 4, ora 10:00)

- Kolegji AAB organizon mbledhjen Komemorative me rastin e kalimit në amshim të Burbuqe Berisha. (Teatri AAB “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB, ora 10:00)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguro Qendren e re e të Moshuarve në lagjen Ulpianë. (Rr. Imzot Nikë Prelaj, E30, Ulpianë mbrapa pompës Exfis, ora 11:00)

- Punëtorët e Ferronikelit protestojnë para Qeverisë së Kosovës. (Objekti i Qeverisë, ora 11:30)

- Mbahen homazhet për të ndjerën Burbuqe Berisha. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 12:00)

- Kryeministri Kurti dhe Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati vizitojnë Administratën Tatimore të Kosovës. (ATK, kati I, ora 13:30)

- Hapet edicioni i 12 i Festivalit të Filmit të Shkurtër "Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje!, prof. dr. Mytaher Haskuka, do të mbajë konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes në Prizren, ora 16:00)