28 Tetor 2021

Tregu i automjeteve në Bashkimin Evropian u rrit 36.9 për qind

Bruksel, 30 korrik - Shoqata Evropiane e Prodhuesve të Automjeteve (ACEA) ka bërë të ditur se tregu i automjeteve komerciale në Bashkimin Evropian u rrit 36.9 për qind duke arritur në 1 milion në gjysmën e parë të vitit 2021.

Kjo shifër pasqyron kontributin e fitimeve të mëdha të regjistruara në mars të këtij viti deri në maj, sipas grupit tregtar.

Shumica e tregjeve të rajonit regjistruan fitime dyshifrore të përqindjes, përfshirë katër më të mëdha: Italia (53.7 për qind), Spanja (38.4 për qind), Franca (36.4 për qind) dhe Gjermania (21.7 për qind).

Nga janari në qershor, segmenti i automjeteve të lehta komerciale gjithashtu shënoi rritje me 38.1 për qind në 856.926 njësi, duke përfituar nga ecuria pozitive e muajve të fundit.

Kërkesa e BE-së për kamionë të rinj të mesëm dhe të rëndë u rrit 39.3 për qind në 128.333 njësi, ku të gjitha tregjet kryesore regjistruan fitime të jashtëzakonshme.

Sa i përket autobusëve të mesëm dhe të rëndë, kërkesa për kamionë të rinj në të gjithë BE-në u rrit me 3.2 për qind në 12.887 njësi në të njëjtën periudhë.

"Në prag të performancës pozitive të qershorit, rëniet për gjysmën e parë të vitit ishin më pak të rëndësishme si në Spanjë (-13.5 për qind) ashtu edhe në Gjermani (-0.04 për qind) krahasuar me periudhën janar-maj", tha grupi.

Në qershor, regjistrimet e automjeteve komerciale në tregjet e BE-së u rritën me 12.4 për qind nga viti në vit në 185.573 njësi.

"Kërkesa paraprihej kryesisht nga vendet e Evropës Qendrore (+ 43.4 për qind), ndërsa vetëm dy nga katër tregjet kryesore të Evropës Perëndimore treguan rezultate pozitive: Gjermania (+ 28.5 për qind) dhe Italia (+ 5.3 për qind)", tha grupi tregtar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Tetor 2021

- Fillon administrimi i vaksinës kundër gripit sezonal. (Salla 1 Tetori nga ora 08:00 deri në ora 19:00)

- Kryeministri Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, mbajnë konferencë për media, në lidhje me operacionalizimin e masës 2.1-Subvencionimi i Kredive Investive - dhe masës 2.4 - Mbështetje e eksportit- të Pakos së Ringjalljes Ekonomike. (Ndërtesa e Qeverisë (Salla P38), ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava do ta pres një delegacioni të lartë nga Mbretëria e Arabisë Saudite, i kryesuar nga Shkëlqesia e Tij, Dr. Abdul-Latif bin Abdul-Aziz Al Shejkh, Ministër i Çështjeve Fetare në Mbretërinë e Arabisë Saudite. (Selia e Kryesisë së BIK-ut, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të raundit të parë të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave. (Ndërtesa e KQZ-së, Kati 4, ora 10:00)

- Kolegji AAB organizon mbledhjen Komemorative me rastin e kalimit në amshim të Burbuqe Berisha. (Teatri AAB “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB, ora 10:00)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguro Qendren e re e të Moshuarve në lagjen Ulpianë. (Rr. Imzot Nikë Prelaj, E30, Ulpianë mbrapa pompës Exfis, ora 11:00)

- Punëtorët e Ferronikelit protestojnë para Qeverisë së Kosovës. (Objekti i Qeverisë, ora 11:30)

- Mbahen homazhet për të ndjerën Burbuqe Berisha. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 12:00)

- Kryeministri Kurti dhe Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati vizitojnë Administratën Tatimore të Kosovës. (ATK, kati I, ora 13:30)

- Hapet edicioni i 12 i Festivalit të Filmit të Shkurtër "Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje!, prof. dr. Mytaher Haskuka, do të mbajë konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes në Prizren, ora 16:00)