18 Tetor 2021

Toyota shiti 9.53 milionë automjete vitin e kaluar

Tokio, 28 janar - Prodhuesi japonez i automjeteve Toyota vitin e kaluar ka shitur 9.53 milionë automjete, me çka tejkaloi edhe konkurrentin gjerman Volkswagen.

Drejtoria e "Toyota Motor" tha se gjiganti japonez shiti 11.3 për qind më pak automjete në vitin 2020 sesa që kishte në vitin 2019. Kjo është rënia e parë në shitje që kompania ka regjistruar në 5 vitet e fundit.

Në njoftim thuhet se vitin e kaluar për shkak të pandemisë së COVID-19 është ulur edhe prodhimi për 14.1 për qind në raport me vitin e kaluar. Megjithatë, Toyota përfundoi vitin jashtëzakonisht të vështirë 2020 si lider botëror në numrin e automjeteve të shitura.

Nën Toyota janë edhe prodhuesit e automjeteve Daihatsu dhe kamionët Hino.

Prodhuesi gjerman i automjeteve Volkswagen gjatë vitit 2020 ka shitur 9.1 milionë automjete, që është për 15.2 për qind më pak në krahasim me shitjet në vitin 2019.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)