08 Shkurt 2023

Thellohen humbjet në tregjet ruse

Moskë, 22 shkurt - Monedha ruse rubla dhe tregjet e aksioneve po humbin vlerën pasi Rusia njohu të ashtuquajturat administrata të separatistëve pro-rusë në Ukrainën lindore.

Me përshkallëzimin e tensioneve mes Rusisë dhe Ukrainës, kursi dollar/rubël filloi ditën me një rritje prej 1 për qind dhe u rrit në 80, ndërsa kursi euro/rubla u rrit me 1 për qind në 91,1.

Bursa e Moskës (MICEX), u zhvlerësua me 6,6 për qind në 2.853 pikë, ndërsa indeksi RTS ra me 10 për qind në 1.087 pikë.

Presidenti rus, Vladimir Putin, dje nënshkroi dekretin për njohjen e të ashtuquajturave republika të separatistëve pro-rus në Ukrainën lindore, ndërsa SHBA-ja dhe Bashkimi Evropian (BE) dënuan zhvillimet dhe njoftuan se do të ndërmarrin hapa në lidhje me sanksionet. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 shkurt 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Projektligjin për Sigurinë e përgjithshme të produkteve. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)
    
- Përfaqësuesit e Agjencisë Kosovare të Privatizimit, raportojnë në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me Raportin e Auditimit për të “Hyrat nga Qiraja e Agjencisë Kosovare të Privatizimit”. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)
    
- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë mban tryezë diskutimi me temën: “Ligji për Mbrojtjen e Fëmijës – progresi në zbatimin e tij”. (Hotel Sirius, ora 10:00)    

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare me pikat e pa përfunduar. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)
    
- Organizata paditëse GLPS dhe një qytetare e Republikës së Kosovës do të paraqesin Padi për konflikt administrativ për refuzimin e kompensimit për personin paraplegjik dhe tetraplegjik. (Pallati i Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës mbledh të gjitha klubet e Superligës së Kosovës në një ngjarje të veçantë, ku fituesit e fushatës së nisur javë më parë në rrjetet sociale do të shpërblehen me fanella të nënshkruara nga vet lojtarët e ekipeve të ndryshme. (Kati i parë në Albi Mall, ora 18:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë (FDHK) organizon hapjen e ekspozitës së përkohshme të veprës “Albumi familjar – Mes kujtimit dhe realitetit” (Family Album – Between Recollection and Reality) nga Alban Muja, e cila do të pasohet me një bisedë me artistin. (Vendi: Qendra e Dokumentimit, Biblioteka “Hivzi Sylejmani”, Dardani, ora 19:00)