05 Dhjetor 2022

Taksa doganore me Serbinë dhe BeH, vendim i pakthyeshëm

Prishtinë, 15 qershor - Vendimi i Qeverisë për të vënë taksë doganore për prodhimet nga Serbia dhe Bosnja që futen në Kosovë, sipas ministres për Tregti dhe Industri, Mimoza Kusari-Lila, është i pakthyeshëm.
 
Taksa prej 10 për qind, sipas premtimit të saj të mëhershëm, pritet të zbatohet nga sot dhe nëse nuk jep rezultate mund të shkohet në bllokim të plotë të mallrave nga këto vende, si reagim ndaj vendimit të këtyre dy shteteve për të mos lejuar qarkullimin e mallrave nga Kosova nëpër Serbi, që nga shpallja e pavarësisë.

Sipas saj më i rëndë është bllokimi i mallrave transit të Kosovës nëpër këto dy shtete. Dhe nuk ka kompromis në raport me normalizimin e marrëdhënieve tregtare me këto dy shtete.

Kusari ka paralajmëruar edhe shtetin shqiptar për nevojën e bashkëpunimit institucional dhe tejkalimin e problemeve me aplikimin e referencës doganore. “Jemi në pritje të përgjigjes nga Qeveria e Shqipërisë për aplikimin e çmimeve referencë për eksportin e qumështit prej Kosovës në Shqipëri”, ka thënë ajo.

Kusari-Lila ka thënë se me politikat tregtare të CEFTA-s, ka tre vjet që Kosova është e bllokuar në raport me eksportin e mallrave me Serbinë dhe Bosnjë-Hercegovinë.

/RTK/

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)