07 Gusht 2022

Spanja, shkurton me 5% rrogat e sektorit publik

Madrid, 13 maj - Spanja do të shkurtojë rrogat e punonjësve të sektorit publik me 5% gjatë këtij viti dhe do t'i ngrijë ato në 2011-ën.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Zapatero, i cili ka sqaruar se masat janë një përgjigje ndaj kërkesave të ministrave të Financave të BE për një kufizim të bilancit.

Sipas kryeministrit, kjo kërkesë është bërë pas hartimit të paketës anti-krizë për të risjellë besimin tek tregjet.

Mes objektivave të qeverisë spanjolle është edhe shkurtimi i raportit deficit/GDP në nivelin 9.3 përqind brenda këtij viti dhe në 6.5% vitin e ardhshëm, nga 11.2% që ka qenë në 2009-ën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2022

 - Universiteti i Biznesit dhe Teknologjisë mban konferencën e Akademikëve të Diasporës. (Parku Shkencor Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 9:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Pallati i Drejtësisë, objekti A, ora 11:30)

- Grupi Parlmentar i Lëvizjes Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit. ora 14:00)

- Fondacioni Lumbardhi hap ekspozitën " Çka nëse historia do të na përkiste neve?" të kuruar nga Kumjana Novakova. (Shtëpia e Shani Efendiut në Prizren, ora 20:00)

- Dokufest dhe Lumbardhi organizojnë koncertin e Hercules & Love Affair. (Kino Bahçe!, ora 20:00)