30 Janar 2023

Spanja ndalon dhënien e lejeve të punës për rumanët

Madrid, 13 gusht - Spanja ka ndaluar dhënien e lejeve të punës për shtetasit e Rumanisë. Vendimi u miratua edhe nga Komisioni Evropian.

Spanja është duke kaluar ditë të vështira, papunësia ka arritur mbi 20%. Borxhet e vendit arrijnë në triliona dollarë, dhe kjo shifër nuk shqetëson vetëm qeverisjen e Madridit, por edhe Bashkimin Evropian.

Qeveria spanjolle mundohet të marrë një sërë masash ekonomike, në veçanti për të luftuar nivelin e lartë të papunësisë. Duket se zgjidhjen ajo e gjeti në ndalimin e qytetarëve rumunë që kanë shkuar në këtë vend për një jetë më të mirë.

Këtë vendim të Spanjës e ka miratuar edhe Bashkimi Evropian, i cili i kërkon Madridit ta mbledhë sa më shpejtë veten.

Në deklaratën e Komisionit Evropian u tha se është legjitime vendosja e kufizimeve mbi “lëvizjen e lirë të krahut të punës” në 7 vitet e para për vendet që kanë hyrë rishtas në Bashkimin Evropian.

Por ky vendim i Spanjës është i pari i këtij lloji në historinë e vendit.

Sipas këtij vendimi deri në 31 dhjetor 2012 Spanja nuk do të lëshojë leje pune për qytetarët e Rumanisë.

Por nga ky vendim nuk do të preken shtetasit rumunë që momentalisht jetojnë dhe kanë leje punë në Spanjë.

Ndërkaq pritet me kureshtje përgjigja e Rumanisë, e cila sipas afatit ligjor ka 2 javë kohë për të reaguar. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)