27 Shtator 2022

Soros shiti arin dhe ia rrëzoi çmimin

New York, 19 maj - Çmimi i arit të marten shënoi rënie pasi disa hexh fonde të mëdha, në mesin e të cilave edhe njëri të cilin e kontrollon miliarderi kontravers Xhorxh Soros, zbuluan se kanë shitur sasira të mëdha prej arit të tyre rezervë, shkruan të mërkurën “Vol stret zhurnal”.

Çmimi terminal i arit për dërgesë në maj shënoi rënie për 10.60 dollarë ose për 0.7 për qind në 1.479.80 dollarë për një uncë në Kokes (Comex) bursën e mallrave në Nju Jork.

Më aktive është tregtuar me marrëveshjen terminale për ari për dërgesë në qershor, çmimi i të cilit po ashtu shënoi rënie për 10.60 dollarë në 1.480 dollarë për një uncë.

Të hënën në mbrëmje “Soros fond menagjment” bëri të ditur se në tremujorëshin e parë të vitit ka shitur 99 për qind të pjesës së saj apo 4.7 milionë aksione në fondin “Gold trast”.

Aksionet e shitura kanë kushtuar 680 milionë dollarë në bazë të çmimeve së të hënës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)