29 Janar 2023

Sony trondit tregun me humbjen prej 3.2 miliardë dollar

Seul, 24 maj - Sony Corp ka njoftuar për humbje të 260 miliardë jenëve, në vend të një fitimi prej 76 miliardë jen që ishte parashikuar.

Kjo është humbja e tretë vjetore për kompaninë e cila ofron kompjuterat Vaio, PlayStation, TV Bradia, dhe një numër të madh të filmave dhe muzikës.

Ky lajm pason nga një varg fatkeqësish për Sony-n, duke përfshirë tërmetin japonez dhe një sulm të madh nga hakerat në rrjetin e saj PlayStation.

Analistët e tregut kishin parashikuar se Sony do të kishte një fitim prej 76 miliardë jen këtë vit, dhe deklarata e kësaj kompanie ka qënë e papritur për ta.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 janar 2023

- Mbahet Konventa e VII zgjedhore e Rinisë Demokratike të Kosovës ku prezentë do të jetë edhe Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi. (Klan Arena, ora 12:00)