02 Tetor 2022

Skandali në Wall Street, filma erotikë në kohë krize

New York, 26 prill - Në një kohë që Shtetet e Bashkuara fundoseshin në krizën më të madhe financiare në 70 vite, punonjësit në Wall Street e kalonin orarin zyrtar të punës duke shkarkuar filma erotikë nga interneti.

Me siguri që askush se kishte mendjen të kuptonte dhe monitoronte mashtrimet e kolosëve të financave, siç ishte Berni Madof.

Skandali është zbuluar nga një komision hetimor, që ka bërë publikë 33 raste, në të cilat punonjësit e komisionit që merrej me monitorimin e bursave, për më shumë se 2 vite e gjysëm në orar të punës ishin marrë me gjithçka, përveçse të monitorinin atë që ndodhte me vlerën e aksioneve.

Mes tyre janë edhe 17 funksionare të lartë. Raporti citon raste specifike. Një punonjës ishte munduar të hynte në faqe erotike më tepër se 1800 herë në ditë, e kishte marrë rreth 600 imazhe, me të cilat kalonte orët e lodhshme të punës.

Një tjetër kishte kaluar më rreth 8 orë në ditë duke shkarkuar filma erotikë. “Është e qartë që këta punonjës nuk e kanë pasur mendjen tek kolapsi i ekonomisë amerikane”-thanë zyrtarët që u morën me hetimin e çështjes.

Skandali u zbardh vetëm një ditë pasi Presidenti amerikan Barak Obama mbajti fjalim në Uall Street duke kërkuar reformimin e sistemit financiar, një fjalim që ndoshta, jo të gjithë e dëgjuan. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022

 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i ZyrÑ‘s pÑ‘r Qeverisje tÑ‘ MirÑ‘, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children pÑ‘r KosovÑ‘, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)