16 Gusht 2022

Shmanget konfrontimi në grindjen monetare

SHBA, 16 tetor - Shtetet e Bashkuara të Amerikës hoqen dorë njëherë për njëherë nga ashpërsimi i konfliktit monetar me Kinën.

Ministri amerikan i financave Timothy Geithner lavdëroi "mbiçmimin e përshpejtuar" të juanit që nga fillimi i shtatorit dhe iu dëshmoi kinezëve përparime në korrigjimin e "monedhës së tyre të nënçmuar në masë të konsiderueshme".

Veç kësaj u shty paraqitja e raportit të Ushingtonit të pritur me interes mbi politikën e valutës të Kinës, në të cilin Pekini mund të ishte akuzuar për të parën herë sërish në mënyrë zyrtare për manipulim kursesh këmbimi.

Publikimi ishte vonuar njëherë në prill. Tani do të pritet samiti i G20-ës në mes të nëntorit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)