19 Gusht 2022

Shiten 7.6 për qind të aksioneve të “Bursës së Maqedonisë”

Shkup, 25 dhjetor - Në një transaksion sot në Bursë janë shitur 7.6 për qind të aksioneve të “Burës së Maqedonisë për letra me vlerë”.

Çmimi i vetëm për një aksion arriti 150.000 denarë, ndërsa qarkullimi me aksione arrin 31.8 milionë denarë.

Bëhet fjalë për një shitës, gjegjësisht një transaksion.

Çmimi i sotëm me të cilën është tregtuar ky aksion është identik me çmimin e fundit të arritur më 10 shkurt të këtij viti, kur u tregtuan 2 aksione me të drejtë të votës.

Sipas informatave zyrtare të arritshme nga Depozituesi qendror për letra me vlerë, bursa ka gjithsej 2.792 aksione të cilat deri tani i posedonin 22 persona juridik dhe 17 persona fizik.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)