16 Gusht 2022

SHBA publikon vebfaqet e tregtisë së paligjshme

Washington, 1 mars - Qeveria amerikane ka publikuar listën me 33 faqe interneti, të cilat janë të përfshira në shitjen e mallrave të falsifikuara.

Në krye të listës qëndron faqja kryesore kineze e kërkimeve në internet, Baidu. Zëdhënësi i kësaj kompanie nuk ka pranuar të flasë rreth ndihmës që kjo faqe interneti i jep kompanive për shitjen e mallrave të rreme.

Në mesin e faqeve të tjera janë ajo kanadeze IsoHunt, Rutracker me qendër në Rusi dhe Demonoid në Ukrainë.

Të njëjtat burime theksojnë se tregjet në Kinë, Ukrainë dhe Indi kryesojnë në tregtinë e mallrave të falsifikuara.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)