14 Gusht 2022

SHBA mbështet Rusinë të anëtarësohet në OBT

Washington, 11 mars - SHBA-ja shprehu mbështetje për anëtarësimin e Rusisë në OBT. Zv-presidenti amerikan, Josef Baiden, po qëndron në Moskë, nga ku premtoi angazhimin e amerikan për çështjen.

Ndërkohë Presidenti rus Dimitry Medvedev, kërkoi që SHBA-ja ta nxisë përfundimin e bisedimeve brenda këtij viti, për anëtarësimin e Rusisë në Organizatën Botërore të Tregtisë.

Nga ana e saj Rusia, është gati të zhvillojë marrëdhënie strategjike me SHBA-në. Gatishmërinë e dha vetë Presidenti rus, Dimitry Medvedevi, pasi takoi zv-presidentin amerikan Josef Baiden, në rezidencën e tij presidenciale në Moskë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)