03 Shkurt 2023

Samit i BE-së për qetësimin e tregjeve

Londër, 19 qershor - Udhëheqësit e vendeve te BE-së, të mbledhur në Bruksel, po përpiqen të qetësojnë tregjet financiare me deklarimet se është ndaluar kriza me të cilën përballej Euro-ja.

Në axhendën e bisedimeve janë masat për një bashkëpunim më të ngushtë ekonomik dhe sanksione më të ashpra për vendet e BE-së me ë deficite të larta buxhetore.

Kryeministri i ri britanik, David Cameron merr pjesë për herë të parë në një samit të BE-së.

Takimi zhvillohet në një klimë shqetësimi se mos edhe Spanja ndjek shembullin e Greqisë për të kërkuar ndihmë financiare nga partnerët në BE.

Korrespondentja e BBC-së për çështjet europiane, Oana Lungescu, kujton se vetëm disa orë para samitit, Spanja ka njoftoi për shkurtime në buxhet dhe reforma jo popullore të tregut të punës, me qëllim shmangien e një krize si ajo e Greqisë.

Udhëheqësit europianë pritet të përkrahin nevojën për një taksë bankare për t\'u siguruar që edhe institucionet financiare të përgjigjen për koston e krizave të ardhshme.

Në programin e samitit është edhe diskutimi i fillimit të bisedimeve me Islandën për anëtarësim në BE.

Ishulli në Atlantikun e Veriut e paraqiti kërkesën për anëtarësim vitin e kaluar, pas shembjes së sistemit bankar të vendit. Atëherë, Euro-ja dhe eurozona dukeshin krejt të sigurta, thotë Oana Lungescu e BBC-së.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)