24 Maj 2022

Rusia e, Kina përurojnë hapjen e naftësjellësit të parë mes tyre

Pekin, 28 shtator - Udhëheqësit e Rusisë dhe Kinës përuruan hapjen e pjesës kineze të naftësjellësit të parë mes dy vendeve. Presidenti rus, Dmitri Medvedev dhe ai kinez, Hu Gjin Tao, morën pjesë sot në Pekin në ceremoninë për naftësjellësin Siberi Lindore-Paqësor i cili pritet të fillojë nga puna në muajin nëntor.

Dy udhëheqësit nënshkruan gjithashtu marrëveshje për luftën kundër separatizmit dhe ekstremizmit si dhe për bashkëpunimin në fushën e energjisë, të tregtisë dhe investimeve.

Rusia dhe Kina thyen sot akullin në marrëdhëniet e tyre në fushën e energjisë të cilat prej kohësh kanë qenë të ftohta. Me marrëveshjen e re, nafta do të rrjedhë nga Siberia drejt Kinës ndërkohë që një marrëveshje e ngjashme për gazin natyror duket më e largët.

Presidenti Dmitry Medvedev dhe homologu i tij kinez, Hu Gjin Tao morën pjesë në ceremoninë për pjesën kineze të naftësjellësit ESPO, i cili duke filluar nga 1 janari do të sjellë drejt Kinës 300 mijë fuçi nafte në ditë.

Pjesa kineze përfshihet në fakt në një projekt akoma më të madh i cili synon që një ditë nafta ruse të transportohet në Oqeanin Paqësor, çka shihet si një përpjekje e Rusisë për të kundërbalancuar Kinën me blerës të tjerë si Japonia.

\"Dy palët shprehën gatishmërinë të thellojnë veprimet strategjike në çështjet ndërkombëtare dhe rajonale, të ruajnë balancën dhe stabilitetin e strategjisë ndërkombëtare si dhe të nxisin rimëkëmbjen e plotë nga kriza ekonomike globale,” tha Presidenti Hu pas ceremonisë së nënshkrimit.

Presidenti Medvedev u bëri jehonë fjalëve të homologut të tij.

\"Ne diskutuam për çështje ndërkombëtare dhe në këtë suazë, Rusia dhe Kina po ruajnë partneritetin strategjik që kanë zgjedhur vetë. Kjo i ndihmon dy vendet tona t’u përshtaten më lehtë ndryshimeve gjeopolitike që vazhdojnë të ndodhin,\" tha zoti Medvedev.

Zyrtarët rusë thonë se dy vendet shpresojnë që vitin e ardhshëm të bien dakord edhe për eksportimin e gazit natyror nga Rusia drejt Kinës. Sipas planit, eksportet mund të fillojnë nga viti 2015. Zoti Medvedev ndodhet në Kinë për një vizitë triditëshe e cila filloi dje.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 maj 2022

- Instituti Demokratik i Kosovës mbanë diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një Dialog që nuk po lëvizë!” një diskutim i përbashkët i përfaqësuesve të shoqërisë civile me pjesëmarrës nga politika, mediat dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, shqyrton raportin vjetor financiar të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2021, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale të Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- OJQ "Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi - Inject" organizon konferencën përmbyllëse  të Projektit me titull “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, diskuton për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, pret në takim Christopher Hyland, kontribues në Pavarësinë e Kosovës në SHBA-të dhe në prezantimin e shtetit tonë te ish-presidenti amerikan Bill Clinton. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet edicioni i 21-të të panairit ndërkombëtar EXPOKOS, që i dedikohet bizneseve të sektorëve të: Ndërtimit, Energjisë, Makinerisë dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes. Merr pjesë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. (Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i pestë i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Hotel Grand, salla e Kuqe, ora 11:00)

- Drejtoria e Mirëqenies Sociale, në kuadër të “Fushatës vetëdijesuese për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge” organizon një kampanjë me moton “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge” me qëllim të përçimit të mesazhit se dhënia e lëmoshës cenon dhe dëmton jetën e fëmijëve në situatë rruge. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosplotësimin e kërkesave të tyre për Ligjin për Lotarinë e Kosovës dhe pagat për këta punëtorë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike mban mbledhje. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon debatin e parë mbi politika nën temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re në Prishtinë, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Drita mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Llapi mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 15:00)

 Fondacioni Lumbardhi hapë sezonin e programeve që kremtojnë 70-vjetorin e kinemasë me promovimin e librit “Lumbardhi: një histori episodike” dhe fillimin e programit të filmit LXX në ekran të madh. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:00)