14 Gusht 2022

Rritje rekorde e jenit japonez

Tokio, 18 mars - Monedha e Japonisë arriti sot vlerën rekorde krahasuar me dollarin amerikan.

Në bursat aziatike, dollari këmbehet për afro 79 jen, që është vlera më e madhe prej prillit 1995.

Rritjen e vlerës së monedhës japoneze analistët e shpjegojnë me atë se katastrofat e mëdha natyrore e stimulojnë rritjen e jenit, për shkak se investitorët presin që japonezët t`i tërheqin mjetet e tyre për rimëkëmbjen e vendit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)