11 Gusht 2022

Rritet defiçiti tregtar i SHBA-së për muajin janar

Washington, 11 mars - Defiçiti tregtar i Shteteve të Bashkuara u rrit ndjeshëm në muajin janar, pasi ngritja e çmimit të naftës ka rritur koston e importeve.

Raporti i sotëm nga Deparatmenti i Tregëtisë thotë se diferenca mes exporteve amerikane dhe të importuar u thellua me më shumë se 15% duke kapur shifrën e 46 miliardëve.

Defiçiti tregtar u zgjerua megjithë faktin që eksportet kanë shënuar nivele rekord me rënien e vlerës së dollarit që i bën më të tregtueshëm mallrat amerikane në tregje ndërkombëtare. 

Një raport tjetër i qeverisë tregon se numri i njerëzve që aplikojnë për asistencë papunësie në SHBA ësht rritur me 26 mijë vetë duke arritur shifrën 397 mijë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 gusht 2022

- Handikos organizon ceremoninë e shpërndarjes së 70 karrocave për personat me aftësi të kufizuara, donacion nga Izraeli, ku do të marrin pjesë ambasadorja e Izraelit, znj. Tammy Ziv, ministrja e Ministrisë për Punë të Jashtme dhe Diasporë,  znj. Donika Gërvalla dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Qendra e Resurseve për Personat me Aftësi të Kufizuara Adresa: Veternik, ora 10:00)

- Grupi i asamblistëve të Lëvizjes Vetëvendosje në Komunën e Prishtinës mban konferencë për media. (Selia qendrore e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Në qytetin e Vushtrrisë organizohet Akademia Verore "Arbën Xhaferi‘’ edicioni i II-të. (Kalaja e Vjetër të Vushtrrisë, ora 17:00)