02 Tetor 2022

Robert Wood, president i Dhomës Amerikane të Tregëtisë

SHBA, 25 shkurt - Robert Wood zgjidhet presidenti i radhës i Dhomës Amerikane të Tregëtisë Wood është zgjedhur si president duke marë mbështetjen e shumicës së 140 antarë që votuan për të zgjedhur bordin drejtues të Dhomës Amerikane të Tregëtisë.

Antarët kryesisht biznesmenë të huaj dhe shqiptarë zgjodhën Stefen Strauss në pozicionin e thesarit si dhe tre antarë të bordit siç janë Stela Dhami, Avni Ponari si dhe Basri Ruka.

I ftuar në asamblenë e Dhomës amerikane të Tregëtisë ka qënë Ambasadori SHBA-së në Tiranë Xhon Uidhers i cili në fjalën e tij i ka bërë thirje institucioneve shqiptare që të lehtësojnë dhe të bëjnë transparencën për regjistrimin e pronave çka do të tërhiqte më shumë investitorë.

Mandati i presidentit të Dhomës Amerikane së tregëtisë është 2 vjeçar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022

 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i ZyrÑ‘s pÑ‘r Qeverisje tÑ‘ MirÑ‘, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children pÑ‘r KosovÑ‘, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)