30 Janar 2023

Rënie e papritur e papunësisë në Gjermani

Berlin, 1 prill - Numri i gjermanëve të papunë papritur u zvogëlua në 8.5 për qind gjatë këtij muaji në krahasim me muajin shkurt kur arrinte 8.7 për qind, tregojnë të dhënat zyrtare të shërbimit gjerman për statistikë.

Përmirësimi vijon pasi ekonomia evropiane filloi gradualisht që të rimëkëmbet.

“Tregu i punës përjetoi rimëkëmbje, papunësia po zvogëlohet”, deklaroi shefi i Agjencisë federale për punësime Frank – Jirgen Vajze.

Analistët konsiderojnë se numri i papunëve do të ngjitet për edhe 10.000 persona gjatë muajit mars, por edhe për kundër pritjeve numri i të papunëve është zvogëluar për 31.000 persona. Gjermania arriti ta kufizojë rritjen e papunësisë edhe krahas recesionit të rëndë të vitit të kaluar. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)