24 Maj 2022

Rënie e investimeve të huaja në Maqedoni

Shkup, 3 tetor - Kundrejt angazhimit të Qeverisë së Maqedonisë për promovimin e vendit si truall atraktiv për investitorët e huaj, të dhënat zyrtare flasin për një investim në vlerë prej 248 milionë dollarësh, shifër kjo që sipas Kombeve të Bashkuara, paraqet investimin më të ulët nga vendet e rajonit, transmeton REL.

Arsyen për klimën e keqe investuese, Martin Stoshiq, këshilltar shtetëror për tërheqjen e investimeve të huaja në Maqedoni, e fokuson në krizën globale ekonomike:

“Maqedonisë, si vend që zhvillimi ekonomik kryekëput i varet nga importi, është normale që efektet e krizës të ndjehen më gjatë, sepse disponojmë me fuqi të ulët konsumuese, andaj besoj se mëkëmbja e vendeve të zhvilluara të Bashkimit Evropian nga efektet e krizës, do të kontribuojë dhe në klimën investuese në Maqedoni”, thotë Martin Stoshiq.

Por, me këtë nuk pajtohet ish-ministri i financave, Nikolla Popovski, deputet i LSDM-së, i cili nënvizon se politika stagnuese e Qeverisë sa i përket procesit të integrimit, e ka bërë vend jo të sigurt për kapitalin e huaj.

“Do të thotë, klima e keqe për investitorët e huaj ka të bëjë me pozitën jostabile ndërkombëtare të Maqedonisë. Këtu duhet shtuar dhe raportet e përkeqësuara në planin e brendshëm politik të përcjella me konflikt të herëpashershëm ndëretnik dhe gjithsesi politizimi i Gjyqësorit që nuk paraqet kornizë të qëndrueshme ligjore për mbrojtjen e kapitalit të huaj”.

“Qeveria i shpenzon paratë në ngritjen e përmendoreve – kjo është qesharake, sepse në asnjë formë ky investim nuk kontribuon në zhvillimin ekonomik, e aq më pak krijimin e klimës së volitshme politike dhe ekonomike siç tenton të promovohet Maqedonia para investitorëve si ‘Vend i mundësive’ “, thekson Nikolla Popovski.

Nga ana tjetër, ekspertët e ekonomisë, e vlerësojnë si investim tërësisht të gabuar të Qeverisë promovimin e zonave ekonomike, të cilat pas promovimit medial, mbeten “shterpe”.

“Në një vend kaq të vogël, me një ekonomi kaq të hapur siç është Maqedonia, zonat ekonomike nuk kanë ndonjë rol në konceptin e zhvillimit ekonomik”.

“Deri më tani janë promovuar 7 deri në 8 zona ekonomike në kushte ku asnjëra prej tyre nuk arriti të funksionojë si duhet, thjesht ato u bënë për qëllime dhe motive politike”, vlerëson Abdulmenaf Bexheti, ekspert i ekonomisë, njëherësh ligjërues në Universitetin e Evropës Juglindore.

Tutje eksperti Bexheti nënvizon se Maqedonia përderisa e ka të bllokuar procesin e integrimit, e ka të errët edhe perspektivën investuese të kapitalit të huaj.

Ndryshe, Qeveria e Maqedonisë ka angazhuar promotor ekonomik për të reklamuar vendin dhe kapacitetet e saj investuese duke përfshirë këtu dhe reklamimin e Maqedonisë si “Vend i mundësive”, në rrjetin televiziv CNN. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 maj 2022

- Instituti Demokratik i Kosovës mbanë diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një Dialog që nuk po lëvizë!” një diskutim i përbashkët i përfaqësuesve të shoqërisë civile me pjesëmarrës nga politika, mediat dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, shqyrton raportin vjetor financiar të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2021, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale të Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- OJQ "Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi - Inject" organizon konferencën përmbyllëse  të Projektit me titull “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, diskuton për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, pret në takim Christopher Hyland, kontribues në Pavarësinë e Kosovës në SHBA-të dhe në prezantimin e shtetit tonë te ish-presidenti amerikan Bill Clinton. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet edicioni i 21-të të panairit ndërkombëtar EXPOKOS, që i dedikohet bizneseve të sektorëve të: Ndërtimit, Energjisë, Makinerisë dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes. Merr pjesë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. (Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i pestë i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Hotel Grand, salla e Kuqe, ora 11:00)

- Drejtoria e Mirëqenies Sociale, në kuadër të “Fushatës vetëdijesuese për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge” organizon një kampanjë me moton “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge” me qëllim të përçimit të mesazhit se dhënia e lëmoshës cenon dhe dëmton jetën e fëmijëve në situatë rruge. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosplotësimin e kërkesave të tyre për Ligjin për Lotarinë e Kosovës dhe pagat për këta punëtorë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike mban mbledhje. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon debatin e parë mbi politika nën temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re në Prishtinë, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Drita mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Llapi mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 15:00)

 Fondacioni Lumbardhi hapë sezonin e programeve që kremtojnë 70-vjetorin e kinemasë me promovimin e librit “Lumbardhi: një histori episodike” dhe fillimin e programit të filmit LXX në ekran të madh. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:00)