16 Gusht 2022

Qeveria japoneze e shqetësuar për jenin

Tokio, 20 tetor - Qeveria japoneze ka deklaruar se ekonomia e vendit ndodhet "në vend numëro", duke shprehur shqetësimin për vazhdimin e forcimit të jenit.

Rimëkëmbja e ekonomisë pas krizës financiare, për momentin ka ndaluar, ka bërë të ditur zyra e kabinetit në një njoftim mujor. Bëhet fjalë për vlerësimin më negativ që qeveria e Tokios i bën ekonomisë në dy vitet e fundit.

Rritja e jenit dhe rënia e kërkesës globale për eksportet japoneze është fajësuar për këtë situatë. Pak muaj më parë qeveria insistonte se ekonomia po e merrte veten, por tani ajo thotë se pret që ajo të mbetet e dobët për ca kohë, e shoqëruar me një rënie të eksporteve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)