05 Korrik 2022

Përmirësohet klima e biznesit në SHBA

Washington, 17 janar - Dhoma amerikane e Tregtisë thotë se klima e biznesit në ekonominë më të madhe të botës është përmirësuar.

Në analizën e parë të vitit të ri, grupi parashikon se ekonomia amerikane do të zgjerohet me më shumë se tre përqind në vitin 2011 ndërsa kompanitë shtojnë vendet e punës.

Por Dhoma thotë se optimizmi i saj kufizohet nga një numër shqetësimesh – që nga regulloret e shumta e deri tek rritja e shpejtë e borxhit.

Dhoma amerikane e Tregëtisë thotë se 2011 ka filluar mbarë. Kongresi ra dakort kohët e fundit të zgjasë shkurtimin e taksave, konsumatorët duken të gatshëm të shpenzojnë përsëri dhe fitimet e kompanive po shtohen.

Por megjithë këtë pamje të përmirësuar, presidenti i Dhomës Tom Donohue tha se rimëkëmbja mbetet e brishtë dhe jo e njëtrajtshme.

“Nuk ka diskutim se rezultatet e zgjedhjeve të nëntorit, paketa e taksave, përparimi në marrëveshjen e tregtisë me Korenë dhe toni i ri që dëgjojmë nga Shtëpia e Bardhë kanë zgjidhur disa nga shqetësimet imediate të komunitetit të biznesit. Megjithatë pasiguritë mes kompanive, huadhënësve dhe investitorëve ende ekzistojnë”.

Zoti Donohue thotë se tregu i shtëpive dhe sektori i ndërtimeve mbeten të dobëta dhe rritja e çmimit të naftës mund të rrisë inflacionin.

Edhe nëse sektori privat shton dy milionë e gjysmë vende pune këtë vit, siç parashikon Dhoma e Tregtisë, zoti Donohue thotë se papunësia do të mbetet kërcënim i lartë.

“Gati 27 milionë amerikanë janë ose të papunë ose punojnë pak dhe kërkojnë të punësohen. Le të supozojmë se krijojmë gati dy milionë e gjysmë vende pune këtë vit. Sado i mirë të jetë ky lamj, ai do ta ulte nivelin e papunësisë vetëm gati një përqind”.

Për të nxitur rritjen e vendeve të punës dhe eksportet amerikane, Dhoma po u bën thirrje ligjvënësve të mbështesin marrëveshjet e papërfunduara tregtare me Korenë e Jugut, Panamanë dhe Kolumbinë. Ajo po i kërkon gjithashtu Kongresit ta marrë më seriozisht pakësimin e borxhit masiv të vendit.

“Duhet të bëjmë atë që duhet në të mirë të brezave të ardhshëm dhe ekonomisë sonë duke filluar me përpjekje më serioze për të shkurtuar shpenzimet, dhe për ta sjellë defiçitin qeveritar dhe borxhin nën kontroll”.

Një çështje tjetër e rëndësishme për lobin e fuqishëm të biznesit është ajo që lobi e cilëson si një zgjerim i paparë i aktivitetit rregullator. Megjithë fitimet rekord, zoti Donohue thotë se firmat e mëdha po tregohen të rezervuara në punësime të reja, pasi janë të pasigurta për rregulloret e reja dhe kompleksitetin e kodit të taksave.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 korrik 2022

- Mbahet takimi në mes të delegacionit Amerikan të MCC-së dhe atij të Republikës së Kosovës në lidhje me programin Kompakt të MCC-së. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla - P38, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton propozim-amendamentet për Projektligjin për Komisionerin Parlamentar për Forcën e Sigurisë së Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca mban konferencë për media me rastin e përfundimit të sezonit auditues 2021/22 dhe procesit të publikimit të 121 raporteve të auditimit. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, Lagjja Arbëria, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin vjetor të Autoritetit të Konkurrencës së Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Rektori i Universiteti të Prishtinës Naser Sahiti dhe U.D Sekretari i Përgjithshëm, Besfort Krasniqi raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e Auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Universitetit të Prishtinës, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga monitorimi i punës së Kuvendit për gjashtë muajt e parë të sesionit pranveror me fokus në çështjen e mungesës së kuorumit dhe shqyrtimit të projektligjeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë do të lansoj edicion e 22-të të Përmbledhjes Pulsi Publik. (Salla e konferencave të UNDP-së, ora 11:00)

- UBT nënshkruan dy marrëveshje shumë të rëndësishme me dy universitete nga shteti i Iowa-s, me University of Northern Iowa dhe University of Iowa. (Kampusi i UBT-së, Lipjan, tek QMI, ora 12:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione prezanton draftligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje dhe Dhuna në Baza Gjinore, nga eksperti Hilmi Jasahri, i angazhuar nga UN Women. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës njoftohet rreth ndërrimit të anëtares së PDK-së Eliza Hoxha me deputetin Abelard Tahiri si dhe diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin japonez, Akira Mizutani. (Kabineti i kryetarit, 13:30 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)