06 Tetor 2022

Përfundoi panairi ndërkombëtar Expokos 2011

Prishtinë, 22 maj - CEO-Congress & Event Organization ka bërë të ditur se përfundoi edicioni i dhjetë i panairit ndërkombëtar të ndërtimtarisë, energjetikës, teknikës dhe industrisë së drurit EXPOKOS 2011.

Panairi EXPOKOS gjatë këtyre katër ditëve ishte në qendër të vëmendjes së të gjithë komunitetit të biznesit, ekpertëve të fushave të ndërtimtarisë, energjetikës, teknikës dhe industrisë së përpunimit të drurit, si dhe opinionit publik.

Gjatë kësaj kohe u zhvilluan takime të rëndësishme në mes të bizneseve nga Kosova me ato nga Greqia, të organizuara nga Oda Ekonomike e Kozanit.

Poashtu takime të rëndësishme ishin edhe ato në mes të bizneseve nga Kosova me ato Italiane në organizim të Komisionit Italian për Tregti dhe Agjencisë për Promovimin e Investimeve në Kosovë me mbështetjen e ambasadorit Italian në Kosovë Giffoni i cili gjatë takimit shpregu përgëzimet e tij për suksesin e panairit EXPOKOS dhe inkurajoi investitorët Italianë për t’u involvuar më fuqishëm në tregun kosovar.

Si pjesë e aktiviteteve të panairit EXPOKOS u mbajtën poashtu edhe prezantime interesante nga ekspertë të fushës së ndërtimit, izolimeve dhe tema tjera interesante.

Gjatë edicionit të sivjemë panairi EXPOKOS u shqua për ekspozimin e risive të shumta teknologjike, si energjia efiçente, sistemet e izolimeve që ndikojnë në kursimin e energjisë etj.

Pjesë e EXPOKOS 2011 ishin institucione dhe asociacione të rëndësishme si: Agjencioni për Promovimin e Investimeve APIK, Odat Ekonomike nga Kroacia, Gjermania, Greqia, Agjencioni Slloven për Investime, USAID, Shoqata e Arqitektëve të Kosovës, Komisioni Italian për Tregti, etj.

Panairi pati frekuentim të lartë të vizitorëve jo vetëm nga Kosova por edhe nga vendet e rajonit dhe ato nga Bashkimi Evropian.

Me rastin e dhjetëvjetorit të panairit EXPOKOS u mbajt një gala mbrëmje në të cilën morën pjesë qindra pjesëmarrës vendor dhe ndërkombëtar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 tetor 2022

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raporti me amendamente për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Procedurën Përmbarimore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Byroja Kosovare e Sigurimit shënon 11 vjetorin e themelimit. (Hotel Venus, ora 9:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe UNDP Kosova do të organizojnë  fillimi e fushatës për ndërgjegjësimin e publikut  “Festo me zemër, jo me armë” që synon ngritjen e vetëdijes për rrezikun e posedimit dhe keqpërdorimit të armëve të vogla dhe të lehta. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston anëtaret e bordit të KEK-ut, për periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Oda Amerikane po organizon tryezën e rrumbullakët me titullin "Ndërtimi i partneritetit për përmirësimin e kujdesit ndaj pacientëve në Kosovë", për të diskutuar lidhur me këtë temë dhe sfidat e tjera në fushën e kujdesit shëndetësor, me ekspertë eminentë nga Kroacia. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Jeton Mehmetin Kryesues i Bordit të Drejtorëve të KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjime publike përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 10:00)

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli do të mbajë konferencë për media me temë 'Masat për subvencionim të efiçiencës së energjisë për qytetarët'. (Ministria e Ekonomisë, salla e takimeve, ora 11:00)

- Këshilli i Pavarur Mbikëqyrës për shërbimin civil të Kosovës raporton para Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal lidhur me punën 6 mujore të vitit 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 12:00)

- Me rastin e vdekjes së ish komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Deli Lekaj, Komuna e Deçanit organizon mbledhjen komemorative. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 13:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston anëtaret e bordit të KOSTT-it, për periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:00)