11 Gusht 2022

Për 11 vite Dogana ka mbledhur 4,7 miliard euro

Prishtinë, 3 shtator - Sot me një ceremoni modeste në ambientet e Drejtorisë së Doganës u shënua 11 vjetori i themelimit të Doganës.

Dogana e Kosovës gatë këtyre 11 viteve të kaluara ka bartur barrën kryesore për financimin e buxhetit të Kosovës, ku që nga themelimi i saj e deri më sot ka derdhur në buxhetin e Kosovës 4,7 miliard euro të grumbulluara nga taksave kufitare.

Drejtorin i përgjithshëm me këtë rast falënderojë stafin për angazhimin e dhëne gjatë këtyre viteve duke I inkurajuar që të vazhdohet kjo punë, me qëllim të arritjes së nivelit të një organizate moderne shembull për vendin dhe regjionin.

Dogana e Kosovës vjel rreth 65% e të hyrave të Buxhetit Kosovës me një mesatare të investimit publik prej 0,01 cent për çdo 1 euro të mbledhur.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 gusht 2022

- Handikos organizon ceremoninë e shpërndarjes së 70 karrocave për personat me aftësi të kufizuara, donacion nga Izraeli, ku do të marrin pjesë ambasadorja e Izraelit, znj. Tammy Ziv, ministrja e Ministrisë për Punë të Jashtme dhe Diasporë,  znj. Donika Gërvalla dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Qendra e Resurseve për Personat me Aftësi të Kufizuara Adresa: Veternik, ora 10:00)

- Grupi i asamblistëve të Lëvizjes Vetëvendosje në Komunën e Prishtinës mban konferencë për media. (Selia qendrore e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Në qytetin e Vushtrrisë organizohet Akademia Verore "Arbën Xhaferi‘’ edicioni i II-të. (Kalaja e Vjetër të Vushtrrisë, ora 17:00)