17 Janar 2022

Papunësia në Poloni arrin 11.9 për qind

Varshavë, 28 qershor - Shkalla e papunësisë në Poloni është duke u zvogëluar tashmë tre muaj me radhë prej 12.3 për qind në prill, në maj është zvogëluar në 11.9 për qind.

Numri i polakëve të papunësuar në maj arrin 1.91 milionë banorë ose 69.000 më pak se muajin e kaluar, bënë të ditur nga shërbimi statistikor nacional.

Rezultatet janë më pak të mira prej 12-të për qind të cilat i parashikoi Ministria polake e Punës.

Shkalla e papunësisë në Poloni për muajin maj të vitit 2009 , arrinte 10.7 për qind. Shteti qendror evropian ishte anëtarja e vetme e BE-së e cila regjistronte përparim ekonomik në vitin 2009, kur ekonomia e Polonisë shënoi rritje prej 1.8 për qind në krahasim me vitin 2008. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2022

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim dhe Projektligjin pÑ‘r Arkivat Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Japonisë, Keisuke Yamanaka. (Kabineti i kryetarit, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton zbatimin e Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)
    
- Federata e Boksit e Kosovës shpallë më të mirët e vitit 2021. (Hotel Sirius, ora 12:00)