02 Tetor 2022

Papunësia në eurozonën në nivel të lartë rekord

Bruksel, 1 maj - Niveli i papunësisë në 16-të vendet në eurozonën gjatë muajit mars, arriti rekord 10 për qind, ndërsa më shumë se 100.000 njerëz, vetëm gjatë muajit të kaluar mbetën pa punë.

 

Këto janë të dhënat e fundit të Agjencisë evropiane për statistikë Eurostat.

Megjithatë, papunësia në eurogrupin në mars mbeti i njëjtë si gjatë muajit shkurt. Sipas të dhënave të Eurostat-it, Spanja ka rritur nivelin e papunësisë dhe arriti madje 19.1 për qind, ndërsa nga ana tjetër Latvia ka nivel rekord të papunësisë ose 22.3 për qind.

Për dallim nga këto dy vende, Gjermania përjetoi përparim në këtë fushë dhe e zvogëloi nivelin e papunësisë prej 7.4 në 7.3 për qind.

Po ashtu edhe inflacioni në prill arriti 1.5 për qind, për dallim nga muaji i kaluar kur arrinte 1.4 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022

 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i ZyrÑ‘s pÑ‘r Qeverisje tÑ‘ MirÑ‘, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children pÑ‘r KosovÑ‘, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)