09 Dhjetor 2021

Opel Astra automobil i vitit 2010 në Maqedoni

Shkup, 4 shkurt - Duke fituar katër vota nga anëtarët e jurisë kombëtare, Opel Astra ishte më e suksesshme se konkurrentët tjerë. Chevrolet Cruze dhe Volksëagen Polo fituan nga një votë. Juria sivjet vendosi të ndajë edhe mirënjohje të posaçme për masovizimin e teknologjisë hibride të Honda-s.

Zgjedhja e automobilit të vitit në Maqedoni sivjet zgjedhet për të 15-tën herë. Juria në përbërje: Zoran Kocev, Lupço Mihajllovski, Vlladimir Ristoviq, Goran Antevski, Agron Sulejman dhe Tomosllav Bilarac, në pajtim me rregullat e zgjedhjes dhe kriteret sipas të cilave vlerësohen automjetet, zgjodhën automobilin e vitit 2010 në Maqedoni në mesin e finalistëve të sivjemë Suzuki Alto, Volksëagen Polo, Opel Astra, Hyundai i20, Chevrolet Cruze, Kia Soul, Honda Insight dhe Seat Exeo.

Kriteret, sipas të cilave vendosi juria janë: të qenurit adekuat dhe oferta në tregun vendor, ekonomizimi dhe të pranuarit ekologjik, siguria dhe zbatimi i të arritjeve teknologjike, cilësive vozitëse, disejnit, komoditetit dhe pajisjes.

Bartës të deritanishëm të titullit “Automobil i vitit” në Maqedoni janë: Fiat Bravo/Brava (1996), Renault Megane (1997), Opel Astra (1998), Shkoda Octavia (1999), Fiat Punto (2000), Seat Leon (2001), Toyota Corolla (2002), Mazda 6 (2003), Mazda 3 (2004), Seat Altea (2005), Volksëagen Passat (2006), Opel Corsa (2007), Kia Cee\'d (2008) dhe Volksëagen Golf vitin e kaluar (2009).

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)