09 Dhjetor 2021

OBT: Eksporti në botë do rritet me 27 për qind

Vjenë, 4 qershor - Eksporti në botë është rritur me 27 për qind për një vit, kryesisht falë kërkesës së madhe në Azi dhe të çmimeve të lëndëve të para, bëri të ditur Organizata Botërore e Tregtisë (OBT).

Eksporti po ashtu shënoi rritje prej 24 për qind, shtohet në deklaratën e publikuar në faqen e OBT-së në internet. Në përgjithësi, shkëmbimi tregtar gjatë tre muajve të fundit është rritur me 25 për qind.

Pas vitit të errët 2009, kur rritja e tregtisë botërore u ul me 12.2 për qind, OBT pa dritë në fund të tunelit për vitin 2010. OBT parashikon edhe rritjen e tregtisë për 9.5 për qind.

Megjithatë, duhet pritur deri në fund të vitit 2011 që të tejkalohet kriza e aktivitetit tregtar të vitit 2008, dhe nëse qëndrojnë parashikimet e fundit të Organizatës Botërore të Tregtisë të bërë nga fundi i muajit të kaluar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)