28 Nëntor 2021

Obama: Reforma e Wall Street-it sjellë siguri dhe transparencë

SHBA, 17 maj - Mbajtja e Wall Street-it nën një kontroll më të madh, do t’i ndihmojë konsumatorët që të jenë shumë më të informuar në lidhje me zgjedhjet, në lidhje me investimet e parave dhe marrëveshjet e errëta që shkaktuan edhe krizën e fundit financiare në Shtetet e Bashkuara.

Kjo ka qenë një pjesë e deklaratës që Presidenti amerikan, Obama, ka deklaruar dje për ta nxitur Kongresin që të miratojë ligjin për reformimin e sistemit financiar.

Në fjalimin e tij të përjavshëm, Obama tha se ky ligj do të ulë ndjeshëm numrin e praktikave grabitqare të huamarrjes, do të parandalojë bankat nga marrja e rreziqeve shumë të mëdha që mund të shkaktojnë edhe falimentimin e tyre dhe do t’u japë ndërkohë aksionerëve më shumë transparencë dhe informacion.

 “Për ta thënë thjesht, reforma e Wall Street-it do t’u sjellë njerëzve një siguri dhe transparencë më të madhe në lidhje me paratë e tyre”, ka vazhduar Obama.

“Përgjegjësia ime si President nuk është thjesht rindërtimi i ekonomisë pas një recesioni dhe krize shumë të rëndë, por krijimi i sigurisë që kriza ekonomike si ajo që shkaktoi recesionin nuk duhet që të përsëriten më”, vazhdoi ai.

“Ja se çfarë do të na ndihmojë që të arrijmë reforma e Wall Street-it”. Senati është duke debatuar në lidhje me rishkrimin e disa rregullave bazë që vënë në funksionim Wall Street-in që nga periudha e pas Depresionit të Madh.

Një votë përfundimtare ka shumë mundësi që të caktohet për t’u marrë në mesin e javës së ardhshme. Më pas ligji do të diskutohet edhe në dritën e versionit të Kongresit.

Legjislacioni pritet që të ndërtojë një mekanizëm për të parashikuar të gjitha rreziqet e sistemit financiar, për të krijuar një metodë për të likuiduar firmat e mëdha që falimentojnë dhe për të shkruar rregulla të reja në lidhje me operacionet komplekse që fajësohen për krijimin e krizës financiare në vitin 2008.

Ajo do të krijojë ndërkohë edhe një agjenci të mbrojtjes së konsumatorit.

Versioni i Senatit amerikan kërkon krijimin e një zyre të pavarur brenda Rezervës Federale, që të shkruajë dhe zbatojë rregulloret e huadhënies dhe të disa operacioneve të tjera financiare.

Ndërkohë që projekti i Kongresit është për ngritjen e një agjencie më vete, “ju do të pajiseni me një informacion të qartë dhe të pastër, informacion për të cilin keni nevojë dhe që do t’ju ndihmojë të bëni edhe zgjedhjen më të mirë. Do t’ju ndihmojmë që të shmangni të gjitha praktikat grabitqare dhe të shmangim edhe institucionet huadhënëse të paskrupullta për të rritur sigurinë financiare të familjeve tuaja”, ka thënë Obama.

Me këtë reformë do ta bëjmë sistemin tonë financiar më transparent. Do të parandalojmë bankat nga marrja përsipër e rreziqeve të mëdha për t’i ndaluar nga kolapsi dhe problemet e mëdha financiare që shkaktojnë kriza të mëdha në të gjithë sistemin financiar”, ka vazhduar Obama. Ndërkaq, republikanët kanë akuzuar Obamën dhe demokratët për promovimin e politikave ekonomike që bazohen shumë te shpenzimet, duke mos marrë parasysh shumë shkurtimet e buxhetit

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)