05 Korrik 2022

Obama: Kina të mos mbështetet tek eksportet

Seul, 15 nëntor - Janë thelluar të çarat mes qeverive të ndryshme të G20-s, vendeve më të industrializuara të botës, të çara dhe kontradikta këto që dolën në pah në takimin e fundit të liderëve të këtyre vendeve në Seul të Koresë së Jugut.

Këto kontradikta janë shfaqur edhe njëherë në takimin e djeshëm të vendeve të Azi-Paqësorit, me në të cilin merrnin pjesë edhe përfaqësuesit më të lartë të Uashingtonit dhe të Kinës. Këta kanë vazhduar që të mbajnë pozicionet e tyre në lidhje me tregtinë dhe monedhat.

Presidenti amerikan, Obama, në këtë takim paralajmëroi vende si Kina, që të mos e varnin shumë shpresën në eksportimin e mallrave, ndërsa Presidenti i Kinës, Hu Jintao, ritheksoi angazhimin e Pekinit për një reformë graduale të regjimit të tij të shkëmbimit të monedhës.

“Një nga mësimet e rëndësishme që janë nxjerrë gjatë krizës ekonomike na ka mësuar kufizimet e varësisë sonë ndaj konsumatorëve amerikanë dhe eksporteve aziatike në lidhje me rritjen ekonomike”, ka deklaruar Obama në forum.

“Ecja përpara nuk duhet që të nënkuptojë për vende të ndryshme se duhet të bazohet thelbësisht në eksportet me Amerikën”, ka vazhduar Obama.

Këtë fjalim ai e bëri edhe në mbyllje të turneut të tij 10-ditor në Azi, të cilin e ndërmori për të krijuar me vendet e rajonit një klimë të re bashkëpunimi, kryesisht në fushën ekonomike. Gjatë këtij takimi Obama ka takuar disa nga faktorët më të fuqishëm politikë dhe financiarë të kontinentit.

Shtetet e Bashkuara dhe Kina fajësojnë njëra-tjetrën në lidhje me dëmet që i shkaktojnë tregtisë ndërkombëtare. Uashingtoni është kundër jenit të zhvleftësuar, që sipas tij i jep Kinës avantazhe në eksportimin e mallrave.

Pekini nga ana e tij argumenton se banka qendrore amerikane, Rezerva Federale, po ndërmerr një politikë që ka për synim të dobësojë dollarin amerikan dhe të rrisë eksportet.

Hu e mori fjalën në podiumin e konferencës menjëherë pas Obamës dhe deklaroi se biznesmenët në Kinë donin që të shtrinin kërkesën për rritje ekonomike dhe deklaroi gjithashtu se do të reformonte monedhën e vendit, sikurse e kishte premtuar.

Këshilltari i Obamës për çështjet e sigurisë kombëtare, Tom Donilon, në një konferencë të mëvonshme për shtyp deklaroi se Kina duhet që të tregonte progres në reformimin e monedhës dhe duhet të bënte hapa konkretë deri në vizitën e Presidentit të saj në Uashington, e planifikuar për janarin e ardhshëm.

Obama dhe Hu iu bashkuan liderëve të vendeve të tjera që merrnin pjesë në këtë konferencë në lidhje me fokusimin te politikat që kanë të bëjnë me rritjen e balancuar ekonomike dhe ndërmarrjen e hapave konkretë drejt krijimit të një zone të gjerë të tregtisë së lirë në një rajon si Azia, që karakterizohet për rritjen shumë të madhe dhe të shpejtë ekonomike.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 korrik 2022

- Mbahet takimi në mes të delegacionit Amerikan të MCC-së dhe atij të Republikës së Kosovës në lidhje me programin Kompakt të MCC-së. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla - P38, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton propozim-amendamentet për Projektligjin për Komisionerin Parlamentar për Forcën e Sigurisë së Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca mban konferencë për media me rastin e përfundimit të sezonit auditues 2021/22 dhe procesit të publikimit të 121 raporteve të auditimit. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, Lagjja Arbëria, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin vjetor të Autoritetit të Konkurrencës së Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Rektori i Universiteti të Prishtinës Naser Sahiti dhe U.D Sekretari i Përgjithshëm, Besfort Krasniqi raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e Auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Universitetit të Prishtinës, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga monitorimi i punës së Kuvendit për gjashtë muajt e parë të sesionit pranveror me fokus në çështjen e mungesës së kuorumit dhe shqyrtimit të projektligjeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë do të lansoj edicion e 22-të të Përmbledhjes Pulsi Publik. (Salla e konferencave të UNDP-së, ora 11:00)

- UBT nënshkruan dy marrëveshje shumë të rëndësishme me dy universitete nga shteti i Iowa-s, me University of Northern Iowa dhe University of Iowa. (Kampusi i UBT-së, Lipjan, tek QMI, ora 12:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione prezanton draftligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje dhe Dhuna në Baza Gjinore, nga eksperti Hilmi Jasahri, i angazhuar nga UN Women. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës njoftohet rreth ndërrimit të anëtares së PDK-së Eliza Hoxha me deputetin Abelard Tahiri si dhe diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin japonez, Akira Mizutani. (Kabineti i kryetarit, 13:30 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)