19 Gusht 2022

Novartis investon 500 milionë dollarë në Rusi

Bern, 22 dhjetor - Kompania farmaceutike zvicrane “Novartis” kumtoi sot se do të investojë 500 milionë dollarë gjatë pesë viteve të ardhshme në repartet e Rusisë.

“Novartis” thekson se investimet parashikojnë ndërtimin e fabrikës së barnave në Sant Petersburg, si dhe marrëdhënie partnerike në hulumtim dhe zbillim më kompaninë ruse.

Kompania zvicrane pohon se ndërtimi i fabrikës do të fillojë në vitin 2011 dhe se do të prodhojë 1.5 miliardë barna gjenerik në vit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)