16 Gusht 2022

Nafta arriti 105 dollarë për një fuçi

New York, 24 mars - Nafta arriti çmimin prej 105 dollarë për një fuçi për shkak t ndoshive në Lindjen e Afërt.

Bursat janë në pasiguri meqë ka mundësi të ketë çrregullime në furnizimin me naftë.

Nafta e lehtë për dërgesë në muajin maj është rritur për katër centë dhe kushton 105.01 dollarë për një fuçi.

Në tregtimin e djeshëm kjo naftë u rrit për 1.88 dhe mbylli tregtimin me çmim prej 104.97 dollarë për një fuçi.

Nafta u rrit për 24 për qind nga mesi i shkurtit kur protestat masive filluan në Lindjen e Afërt dhe Afrikën veriore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)