24 Maj 2022

MTI memorandum me komunat për hapjen e Qendrave të Biznesit

Prishtinë, 28 shtator - Në ndërtesën e Qeverisë së Kosovës, përfaqësuesit e  Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë (MTI) dhe përfaqësuesit e 14 komunave të Kosovës sot nënshkruan memorandumin e mirëkuptimit për hapjen e  Qendrave Komunale të Biznesit (të quajtura \"One Stop Shop\").

Në fjalën e tij, ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Lutfi Zharku tha se këto qendra po themelohen me qëllim të mbështetjes së zhvillimit të sektorit privat përmes përmirësimit të ambientit te biznesit duke krijuar qasje më të mirë në procedurat e ndryshme administrative, si dhe duke siguruar më shume mbështetje dhe këshilla për bizneset e të gjitha kategorive. Në veçanti nga ky projekt përfitojnë bizneset e vogla te cilat kanë resurse të kufizuara dhe shpesh nuk kanë njohuri mbi obligimet e ndryshme ligjore.

\"Themelimin e qendrave komunale të biznesit e shohim jo vetëm si zyrë për regjistrimin e biznesit, por si qendër për ofrimin e një pakoje të madhe shërbimesh përfshirë sigurimin e lejeve të ndryshme në komunë e deri te konsulenca e drejtpërdrejtë për investime në fusha të ndryshme në komunën përkatëse.\", theksoi Zharku.

Ky projekt është pjesë e dytë e programit që ka filluar Agjencia për Regjistrimin e Bizneseve, që vepron në kuadër të MTI-së, e që ka ndikim domethënës në përmirësimin e ambientit të biznesit në Kosovë.

Në fazën e parë të programit janë përzgjedhur tetë komuna për hapjen e Qendrave Komunale të Biznesit, ndërkaq në fazën e dytë janë përzgjedhur 14 komuna: Gllogocit, Kaçanikut, Kamenicës, Klinës, Malishevës, Rahovecit, Pejës, Prizrenit, Skenderajt, Ferizajt, Vitisë, Vushtrrisë, Deçanit dhe  e  Novo Bërdës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 maj 2022

- Instituti Demokratik i Kosovës mbanë diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një Dialog që nuk po lëvizë!” një diskutim i përbashkët i përfaqësuesve të shoqërisë civile me pjesëmarrës nga politika, mediat dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, shqyrton raportin vjetor financiar të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2021, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale të Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- OJQ "Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi - Inject" organizon konferencën përmbyllëse  të Projektit me titull “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, diskuton për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, pret në takim Christopher Hyland, kontribues në Pavarësinë e Kosovës në SHBA-të dhe në prezantimin e shtetit tonë te ish-presidenti amerikan Bill Clinton. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet edicioni i 21-të të panairit ndërkombëtar EXPOKOS, që i dedikohet bizneseve të sektorëve të: Ndërtimit, Energjisë, Makinerisë dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes. Merr pjesë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. (Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i pestë i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Hotel Grand, salla e Kuqe, ora 11:00)

- Drejtoria e Mirëqenies Sociale, në kuadër të “Fushatës vetëdijesuese për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge” organizon një kampanjë me moton “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge” me qëllim të përçimit të mesazhit se dhënia e lëmoshës cenon dhe dëmton jetën e fëmijëve në situatë rruge. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosplotësimin e kërkesave të tyre për Ligjin për Lotarinë e Kosovës dhe pagat për këta punëtorë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike mban mbledhje. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon debatin e parë mbi politika nën temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re në Prishtinë, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Drita mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Llapi mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 15:00)

 Fondacioni Lumbardhi hapë sezonin e programeve që kremtojnë 70-vjetorin e kinemasë me promovimin e librit “Lumbardhi: një histori episodike” dhe fillimin e programit të filmit LXX në ekran të madh. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:00)