09 Gusht 2022

Mosmarrëveshjet për vlerën e monedhës kineze

Bruksel, 7 tetor - Samiti BE - Kinë nuk arriti të mënjanojë konfliktin për politikën monetare në mes të Pekinit dhe Perëndimit.

Në përfundim të bisedimeve në Bruksel, presidenti i Këshillit të BE-së Herman Van Rompuy dhe presidenti i Komisionit Evropian José Manuel Barroso sqaruan se i kanë bërë me dije kryeministrit kinez Wen Jiabao rëndësinë e ndryshimeve të përshtatshme të kursit të këmbimeve.

Po ashtu është folur edhe për temën e  të drejtave të njeriut. Kryeministri i Kinës Wen i ka hedhur poshtë kritikat.

Sipas tij 0 evropianët duhet të ndërpresin trysninë ndaj Pekinit. Edhe qeveria amerikane kërkon një mbiçmim më të shpejtë të renminbisë, e quajtur ndryshe edhe juan, me shpresën se prodhimet kineze do të shtrenjtohen dhe kësisoj do të  binte eksporti në SHBA. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 gusht 2022

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’ rast do të publikoj gjetjet nga monitorimi i realizimit të Planit Vjetor të Punës së Qeverisë për periudhën janar- qershor 2022. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministrja për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, mban takimin me temën “Arsimi i komuniteteve joshumicë në Republikën e Kosovës”, me pjesëmarrjen e të gjithë përfaqësuesve relevant të institucioneve. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Hapet ekspozita “Ekonomia e Gruas në tregun e punës” e cil paraqet veprat e artistëve të Bosnjës dhe Hercegovinës të cilët në mënyra të ndryshme trajtojnë format e padukshme/të neglizhuara/të panjohura të punës. (Mini Studio në Rr. Nazim Gafurri 25, ora 20:00)