28 Nëntor 2021

Ministri Zharku priti delegacionin e afaristëve nga Turqia

Prishtinë, 25 maj - Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Lutfi Zharku, me bashkëpunëtorë, priti një delegacion të afaristëve nga Turqia, të cilët ishin të interesuar për kushtet që ofron Kosova për investime.

Delegacionin turk e përbënin përfaqësues të afarizmit të fushave të ndryshme prodhuese, të cilët shprehën interesimin e tyre për të parë më për së afërmi mundësitë që ofron Kosova për investime në sektorët që ata kanë mundësi të investojnë.

Ministri Zharku i njoftoi afaristët nga Turqia rreth klimës së favorshme për investime që ka krijuar tanimë Kosova, si dhe rreth zhvillimeve ekonomike në përgjithësi.

Në mes tjerash, ministri Zharku tha: "Rritja ekonomike e Kosovës është më e madhja në rajon, ku dëshmon se Kosova është duke ecur me ritme të shpejta në zhvillimet ekonomike. Prandaj  ky është një inkurajim për të investuar në Kosovë.

Kosova tanimë po shikohet nga investitorët e huaj si një treg potencial rajonal. Janë krijuar kushte të favorshme për investime në fusha të ndryshme prodhuese, ku prodhimet tona mund të eksportohet të tregun e Bashkimit Evropian.  Kosova është anëtare e marrëveshje për tregtinë e lirë CEFTA.

"Kosova që nga viti 2000 gëzon preferenciale tregtare me BE-në. Ndërsa me SHBA-në, që nga 2008, është përfshirë në sistemin gjeneral të preferencave tregtare, ku mbi 4500 produkte kosovare mund të eksportohen për në SHBA pa doganë. Sistemi financiar dhe bankar është i qëndrueshëm", theksoi ministri Zharku .

Ndërkaq, sektori i ndërtimtarisë, sektori i minierave dhe mineraleve, sektori i bujqësisë, si dhe sektori i teknologjisë informative janë ndër fushat më atraktive për të investuar në Kosovë.

Ndihmë të veçantë investitorët e huaj do ta kenë Agjencinë për Promovimin e Investimeve në MTI, e cila do t’u ofrojë atyre informata dhe përkrahje rreth kushteve, lehtësirave dhe mundësive tjera që ofron Kosova për investime.

Marrëdhëniet e mira në mes të dy popujve dhe një traditë e hershme e bashkëpunimit afarist do të jenë përparësi të rëndësishme për afaristët turq për të investuar në Kosovë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)