24 Tetor 2021

Ministri Krasniqi i përkushtuar për të thelluar bashkëpunimin me ADA-në

Prishtinë, 2 dhjetor - Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, priti në takim përfaqësuesit e Agjencisë Austriake për Zhvillim (ADA), ku diskutuan për vazhdimin e bashkëpunimit të ndërsjellë.
 
Ministri Krasniqi theksoi se në takim kanë biseduar për bashkëpunimin ndërmjet Agjencisë Austriake për Zhvillim (ADA) dhe Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, në veçanti për fushën e ekonomisë, për digjitalizimin e regjistrimeve të bizneseve në Agjencinë e Regjistrimit të Bizneseve të Kosovës, si dhe për ofrimin e shërbimeve digjitale për Ndërmarrjet Mikro të Vogla dhe të Mesme (NMVM).
 
Ministri Krasniqi është shprehur se është i përkushtuar për të thelluar edhe më tutje bashkëpunimin me Agjencinë Austriake për Zhvillim për t’i mbështetur projektet dhe iniciativat e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë në përkrahje të zhvillimit të bizneseve.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021 - Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me ministrin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku do të vizitojnë Kinemanë e parë të Prizrenit, ku ka filluar projekti i restaurimit të kësaj ndërtese. (Objekti i kinemasë së vjetër të Prizrenit në afërsi të zyreve të shoqatës Esnaf, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)