28 Nëntor 2021

Mbyllet panairi “Expokos 2010”

Prishtinë, 9 maj - Congress & Event Organization (CEO ) ka bërë të ditu se sot do të përfundojë punën edicioni i nëntë i Panairit ndërkombëtar të ndërtimit, energjetikës, teknikës dhe mobilerisë “Expokos 2010”

Në panair morën pjesë një numër prej mbi 350 bizneseve ekspozuese nga më se 20 shtete.

Ngjarja u karakterizua me aktivitete të shumta, ku u mbajtën takime të biznesit (B2B) në mes kompanive nga Kosova dhe atyre nga Kroacia dhe Sllovenia të cilat biznese erdhën në panairin EXPOKOS si pavijone nacionale të organizuara në nivel shtetëror, përkatësisht nga Oda Sllovene e Artizanatit dhe e biznesit të vogël si dhe Oda Ekonomike e Kroacisë dhe Ministria e Ekonomisë e Kroacisë.

Përveç atyre nga Kroacia dhe Sllovenia, në mënyrë të organizuar erdhi edhe pavijoni nacional Turk i përbërë nga dhjetëra kompani, të cilat për herë të dytë sollën në Prishtinë një numër të madh të ofertave për tregun kosovar dhe atë rajonal duke e konsideruar Prishtinën dhe Kosovën si pikë reference për t’ju qasur hapësirës së Ballkanit perëndimor.

Para bizneseve të huaja dhe atyre vendore në panair, Agjencia për Promovimin e Investimeve (APIK) mbajti një prezantim në lidhje me mundësitë e investimeve të huaja në Kosovë dhe potencialet që paraqet vendi ynë për investitorët e huaj.

Në këtë prezantim mori pjesë edhe ambasadori I Sllovenisë në Kosovë z. Jozef Help, i cili në fjalën e tij tha se Kosova dhe Sllovenia kanë shumë potenciale dhe mundësi të bashkëpunimit ekonomik i cili duhet të intensifikohet në periudhën vijuese.

Panairi zgjoi interesim shumë të madh dhe u vizitua nga delegacione të shumta afaristësh jo vetëm nga Kosova por nga të gjitha vendet e rajonit dhe më gjerë.

Ashtu sikurse panairet e zhvilluara ndërkombëtare, edhe panairi Expokos 2010 u karakterizua me laramani ofertash të cilat bazohen në trendet më të reja zhvillimore. Në këtë kontekst mund të përmendim energjinë alternative e cila gjeti vend me rëndësi në Expokos. Sektori energjetik, gjatë panairit pati prurje interesante inovative në aspektin e zhvillimit të resurseve nga energjia alternative si ajo solare, dhe forma tjera nga fusha e bio energjisë. etj.

Në Expokos 2010 morën pjesë kompanitë me renome nga rajoni dhe vendet e BE-së, të cilat ekspozuan një gamë të gjerë të ofertave si: Makineri moderne prodhuese dhe përpunuese për industrinë e metaleve dhe të drurit, produkte nga sektori i automatikës, materiale ndërtimore, makineri ndërtimi, materiale izoluese, ashensorë, inovacione në klimatizim, dyer dhe dritare për të gjitha shijet, sanitari, vegla pune, sisteme të ndërtimit të shpejtë të shtëpiva nga druri, zyra projektuese, kompani që ofrojnë matje gjeodezike, etj.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)