05 Korrik 2022

Lufta e pritshme monetare shkakton shqetësime

SHBA, 12 nëntor - Shqetësimet rreth një lufte të pritshme monetare po shtohen përsëri ndërsa udhëheqësit janë mbledhur në Korenë e Jugut për takimin e 20 ekonomive kryesore të botës.

Çështja kryesore – plani i Bankës Qëndrore Amerikane për të hedhur 600 miliardë dollarë likuiditet për të nxitur rritjen e ekonomisë amerikane.

Disa analistë thonë se plani amerikan do të dëmtojë ekonomitë me rritje të shpejtë ekonomike, duke i dhënë fund shpresave për një marrëveshje rreth shumë çështjeve tregtare.

Tensionet janë të larta ndërsa vendet e G-20 janë në Korenë e Jugut për bisedimet dyditore. Udhëheqësit që nga Pekini në Berlin kanë dyshime rreth planit amerikan për të hedhur miliarda dollarë në ekonominë globale.

Kritikët thonë se politika e Bankës Qëndrore amerikane do ta mbushë botën me dollarë të lirë, duke ngritur vlerat e monedhave të tjera. Analisti nga Londra Ashraf Elgarf thotë se çështja mund të dëmtojë marrëveshjen.

"Sigurisht që ministrat janë të shqetësuar rreth kësaj çështjeje. Janë pastaj Shtetet e Bashkuara që kanë kundërshtuar juanin e dobët në Kinë. Pra ka shumë çështje themelore për të cilat nuk mendoj se do të bien dakort deri në fundjavë."

Ekonomisti Colin Bradford në Qendrën për Risi Ndërkombëtare të Qeverisjes thotë se mosmarrëveshjet janë të dobishme nëse i detyrojnë vendet të kërkojnë zgjidhje më të thella.

"Shumë njerëz thonë se për shkak të konflikteve, grupi i 20 do të dështonte. Unë mendoj ndryshe – takimi ka arritur sukses pasi të gjithë janë përballur me realitetin e politikave të brendëshme të njëri-tjetrit."

Bradford beson se Kina po e përdor këtë çështje për të shmangur trysninë ndaj modhenës së vet. Shtetet e Bashkuara thonë se juani është artificialisht i dobët duke u dhënë eksporteve kineze një avantazh konkurrues. Politika amerikane mund t’i komplikojë diskutimet – por Bradford thotë se kjo është mundësi për të fituar avantazh në bisedime.

"Udhëheqësit, kur janë në të njëjtën dhomë dhe u duhet të bëjnë marrëveshje janë më të sjellshëm dhe mundohen të gjejnë zgjidhje ndërsa ministrat e financave mund të luftojnë për hollësitë."

Megjithëse mosmarrëveshjet mbi politikën amerikane kanë tërhequr më shumë vëmendjen e medias, analistët besojnë se takimi dyditor ka të ngjarë të dalë me një marrëveshje në shumë fronte. Së bashku,vendet e G-20 përbëjnë gati 85 përqind të ekonomisë së përgjithshme botërore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 korrik 2022

- Mbahet takimi në mes të delegacionit Amerikan të MCC-së dhe atij të Republikës së Kosovës në lidhje me programin Kompakt të MCC-së. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla - P38, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton propozim-amendamentet për Projektligjin për Komisionerin Parlamentar për Forcën e Sigurisë së Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca mban konferencë për media me rastin e përfundimit të sezonit auditues 2021/22 dhe procesit të publikimit të 121 raporteve të auditimit. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, Lagjja Arbëria, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin vjetor të Autoritetit të Konkurrencës së Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Rektori i Universiteti të Prishtinës Naser Sahiti dhe U.D Sekretari i Përgjithshëm, Besfort Krasniqi raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e Auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Universitetit të Prishtinës, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga monitorimi i punës së Kuvendit për gjashtë muajt e parë të sesionit pranveror me fokus në çështjen e mungesës së kuorumit dhe shqyrtimit të projektligjeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë do të lansoj edicion e 22-të të Përmbledhjes Pulsi Publik. (Salla e konferencave të UNDP-së, ora 11:00)

- UBT nënshkruan dy marrëveshje shumë të rëndësishme me dy universitete nga shteti i Iowa-s, me University of Northern Iowa dhe University of Iowa. (Kampusi i UBT-së, Lipjan, tek QMI, ora 12:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione prezanton draftligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje dhe Dhuna në Baza Gjinore, nga eksperti Hilmi Jasahri, i angazhuar nga UN Women. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës njoftohet rreth ndërrimit të anëtares së PDK-së Eliza Hoxha me deputetin Abelard Tahiri si dhe diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin japonez, Akira Mizutani. (Kabineti i kryetarit, 13:30 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)